×

Przedwcześnie urodzone jagnię umieścili w sztucznej macicy. Po miesiącu różnica była niewiarygodna

Jagnię wewnątrz plastikowej torby, która jest podłączona do tubek z płynami wspomagającymi jej prawidłowy rozwój – to coś, co idealnie nadawałoby się do filmów science-fiction, jednak dzieje się naprawdę!

Naukowcy wykazali, że możliwe jest pielęgnowanie i chronienie życia jagniąt w późniejszych stadiach ciąży wewnątrz sztucznego łona. Nie wykluczone, że podobne rozwiązanie w ciągu najbliższych kolejnych lat stanie się ratunkiem dla wielu wcześniaków.

Dzieci urodzone w lub przed 25 tygodniem od zapłodnienia mają niewielkie szanse na przeżycie. W USA taka kolej rzeczy jest uważana za główną przyczynę śmiertelności i zachorowalności u niemowląt.

Oczywiste jest to, że nie powinny przychodzić na świat, dopóki nie będą na to gotowe – powiedziała Emily Partridge, lekarz przedwcześnie urodzonych niemowląt w szpitalu dziecięcym w Filadelfii.

Ukrócenie o zaledwie kilka tygodni rozwoju płodowego dziecka może zaważyć o problemach zdrowotnych malucha, dlatego tak ważne jest, aby w pełni się rozwinął. Dzięki sztucznej macicy miałoby to być możliwe.

Badacze postanowili poddać eksperymentowi osiem jagniąt pomiędzy 105, a 120 dniem ciąży (fizjologiczny odpowiednik 23-24 tygodnia ludzkiej ciąży) i umieścić je wewnątrz sztucznego łona.

Uszczelniona i sterylna torba napełniona została roztworem elektrolitu, który działa jak płyn owodniowy wewnątrz macicy. Serce jagnięcia pompuje krew przez pępowinę do urządzenia wymiany płynów na zewnątrz worka.

Eksperyment przebiegł pomyślnie. Po zaledwie czterech tygodniach mózg i płuca zwierząt wyraźnie się rozwinęły. Dodatkowo ich skóra zaczęła obrastać w wełnę, mogły się poruszać, otwierały oczy i przełykały ślinę.

Zdecydowanie udało nam się skutecznie zastąpić warunki panujące w łonie matki naszym rozwiązaniem – powiedział Flake Rob Stein.

Choć badania wyglądają bardzo obiecująco, nie można obrastać w piórka. Tego typu eksperyment dotyczący życia ludzkiego wciąż jest ogromnym wyzwaniem.

Naczynia pępowinowe w tych obu przypadkach mogą nie działać w ten sam sposób – na tym etapie rozwoju są one znacznie większe w przypadku jagniąt niż niemowląt.

Niemniej jednak, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z zamierzeniami badaczy, naukowcy już w ciągu trzech do pięciu lat chcą przetestować podobne urządzenie na przedwcześnie urodzonych niemowlętach, których życie i prawidłowy rozwój będzie zagrożony.

Wierzysz, że to może się udać?

Może Cię zainteresować