×

Szpitale w Anglii odwołują zabiegi pacjentom. Wszystko przez śmierć królowej!

Szpitale w Anglii masowo odwołują zabiegi, mimo tysięcy oczekujących na przyjęcie pacjentów. Powodem jest śmierć królowej Elżbiety II i jej pogrzeb, który odbędzie się 19 września. Dzień ten bowiem został ustanowiony świętem państwowym, więc będzie dniem wolnym od pracy i tutaj pojawia się problem. Chorzy Brytyjczycy są załamani.

Szpitale w Anglii odwołują zabiegi

Tysiące ludzi oczekujących miesiącami na przyjęcie do szpitala i wykonanie różnego rodzaju zabiegów, będzie musiało uzbroić się w jeszcze większą cierpliwość. Jak bowiem podaje openDemocracy, wszystkie „niepilne zabiegi” są przekładane w brytyjskich szpitalach. Chodzi m.in. o operacje usunięcia zaćmy, wszczepienia protez stawu biodrowego i kolanowego oraz kontrole położnicze. Odwoływane są też teleporady. I co gorsza, dotyczy to również pacjentów onkologicznych.

Według danych z końca lipca 2022 roku, na listach oczekujących znalazło się rekordowe 6,8 mln chorych (z czego prawie 2,7 mln osób czekało dłużej niż 18 tygodni). Mimo to podjęto decyzję o odwołaniu wizyt i planowanych zabiegów. Dlaczego? Otóż z powodu śmierci królowej Elżbiety II i jej pogrzebu, który ma się odbyć 19 września. Ten dzień ustanowiono bowiem świętem państwowym i narodowym dniem żałoby, a co za tym idzie, będzie to również dzień wolny od pracy.

Chorzy Brytyjczycy są załamani

Oczekujący na przyjęcie do szpitala Brytyjczycy są przerażeni. Czekali na przeprowadzenie badań bądź zabiegu od wielu tygodni, a teraz okazuje się, że termin ich wizyty przesunięto.

Emerytowany nauczyciel z Londynu skarży się na Twitterze, że badania kardiologiczne, na które czeka od 4 tygodni, zostały przełożone na inny termin, tydzień później. Z kolei pacjentka po chemioterapii miała dostać dawkę przypominającą szczepionki przeciw Covid-19 dokładnie w czasie swojego leczenia.

Teraz anulowane i od tygodni nie mogę zmienić rezerwacji. Mam tylko nadzieję, że pozostanę bezpieczna!

– wyznała zaniepokojona kobieta.

Ciężarna kobieta powiedziała, że ​​jej badanie płodu w londyńskim szpitalu zostało odwołane z powodu pogrzebu królowej. Aby przełożyć swoją wizytę, musiała spędzić cztery godziny przy telefonie.

Jestem naprawdę rozczarowana. Tak, to rutynowe badanie, ale minie jeszcze tydzień lub dwa, zanim mnie zobaczą. Zastanawiam się więc, czy moje dziecko jest zdrowe. A to oznacza sporo niepokoju, siedzenia i czekania

– powiedziała kobieta w ciąży w rozmowie z portalem openDemocracy.

Z kolei treść SMS-a do jednego z brytyjskich pacjentów brzmiała następująco:

W związku ze smutną wiadomością o śmierci królowej Elżbiety II i ustanowieniu poniedziałku 19.09.2022 r. świętem bankowym*, niestety musimy zmienić termin (…) W odpowiednim czasie wyznaczymy kolejną wizytę.

*święto bankowe (ang. bank holiday), to święto państwowe będące dniem wolnym od pracy obchodzone w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Źródła: metro.co.uk, www.opendemocracy.net
Fotografie: Pixabay.com (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
zamknij