×

Szpital w Legnicy szuka lekarza. Oferuje aż 54 tys. zł, ale chętnych brak

Szpital w Legnicy szuka lekarza medycyny ratunkowej. Miesięczna wypłata wynosiłaby ponad 50 tys. zł. Jednakże od miesiąca nie ma chętnego.

Szpital w Legnicy szuka lekarza

Dzisiejszy rynek pracy w Polsce dla lekarzy, pielęgniarek i pielęgniarzy obfituje w oferty. Pandemia mocno zwiększyła zapotrzebowanie na ludzi związanych z medycyną, ale w ostatnich latach zauważalne jest to, że brakuje nam medyków.

Do niecodziennej sytuacji doszło w Legnicy. Tamtejszy szpital od miesiąca poszukuje specjalisty na stanowisko lekarza medycyny ratunkowej. W ramach etatu otrzymywałby on 54 tys. złotych miesięcznie, jednakże musiałby pracować przez ponad 240 godzin miesięcznie.

Za każdą godzinę otrzymywałby 255 złotych, jednakże oprócz wykształcenia, musiałby mieć on własną działalność gospodarczą. To oznaczałoby, że musiałby samodzielnie opłacić obowiązkowe ubezpieczenie lekarskie od odpowiedzialności cywilnej. Jednakże nie znaleziono chętnego na to stanowisko.

Jak stwierdził Tomasz Kozieł, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy w rozmowie z Polsat News:

Nikt się nie zgłosił pomimo kilku konkursów. Lekarze nie są zainteresowani taką stawką i takim kontraktem. To poważny problem, bo sytuacja utrudnia normalne funkcjonowanie placówki. Rzecznik przekazał, że chodzi o specjalistę medycyny ratunkowej. – To specjalizacja, która dość rzadko występuje na rynku.

Po co w Polsce, jak można za granicą?

Polscy studenci medycyny często po zakończeniu studiów decydują się na wyjazd za granicę. Mają tam dużo lepsze warunki pracy oraz zagwarantowane możliwości rozwoju. Dlatego Kozieł zaznacza, że jest duża konkurencyjność o pracownika:

Te pieniądze są niezbędne, żeby lekarze byli zainteresowani pozostaniem w Polsce. Mamy otwarty rynek pracy za granicą, więc medycy często wyjeżdżają na Zachód, bo tamtejsza służba zdrowia nie ma najmniejszego problemu z zatrudnieniem naszych specjalistów

Co więcej, rzecznik przyznaje, że to nie jest zbyt wygórowana stawka. W większych miastach m.in. w Warszawie pieniądze oferowane lekarzom bywają dużo większe. Do tego przypomina, że ludzie nie powinni być zaskoczeni takimi pensjami lekarzy:

Społeczeństwo może źle to odebrać, ale ludzie byliby też niezadowoleni, gdyby musieli czekać 20 godzin na pomoc na SOR. Bo w jaki sposób mielibyśmy w Polsce świadczyć usługi zdrowotne osobom potrzebującym, z odpowiednim natężeniem, bez odpowiedniej ilości lekarzy.

Źródła: www.polsatnews.pl, www.medonet.pl, wydarzenia.interia.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować