×

Hiszpańska szkoła uczy chłopców dbać o dom. „Jest to inicjatywa przeciwko nierówności płci”

Hiszpańska szkoła walcząc z nierównością płci, zadała sobie ważne pytanie. Dlaczego tylko kobiety mają sprzątać w domu? Bo mężczyźni nie umieją! Tak często brzmi ich wymówka. Trzeba to zmienić, taki cel postawiła sobie szkoła, która uczy mężczyzn wykonywania obowiązków domowych.

Nauka obowiązków domowych dla chłopców
Facebook

 

Nauczymy was wszystkiego

Prasowanie, szycie i gotowanie to podstawowe zadania, których większość ludzi uczy się w domu. Do tematu wszyscy podchodzą inaczej, gdy szkoła oferuje dodatkowe zajęcia podczas których można nauczyć się podstawowych czynności wykonywanych w domu. Według władz szkoły, takie zajęcia dbają o  równości płci i przełamują stereotypy. Wykonywanie czynności domowych, nie jest wtedy już tylko domeną kobiet. Tego właśnie hiszpańska szkoła Montecastelo uczy swoich uczniów pod hasłem „Uczymy się równości poprzez działania”.

Gdzie zrodził się pomysł?

W 2018 r. szkoła położona w mieście Vigo, ogłosiła, że do planu lekcji wprowadza zajęcia „ekonomii domowej”. Podczas tych lekcji uczniowie będą wykonywań zadania takie jak prasowanie, szycie, gotowanie i inne czynności manualne: stolarstwo, murowanie, hydraulika i elektryka.

Facebook

Równość poprzez działanie

Gabriel Bravo, koordynator szkoły, wyjaśnia, że wszystkie działania zostały przeprowadzone, ponieważ:

Naszym zdaniem to bardzo przydatne, aby nasi uczniowie nauczyli się wykonywać zadania domowe. Dzięki temu, podczas tworzenia rodziny będą zaangażowani i świadomi, że dom to kwestia 2 osób. Nie tylko kobiety mają sprzątać, zmywać naczynia i prasować. Zajęcia pozwolą im to sobie uświadomić  i nauczyć się radzić sobie w domu.

Pomysł narodził się, gdy administracja szkoły szukała sposobów na promowanie równości płci wśród swoich uczniów. Projekt został następnie przedstawiony rodzicom i uczniom. Rodzice nie mieli żadnych skrupułów, by zaakceptować ten pomysł. Przeciwnie uczniowie, którzy czuli się nieswojo, gdy usłyszeli o szyciu i prasowaniu.

Pierwsze lekcje

W chwili, gdy zaczęli wykonywać zadania, ich opór znikł. Zdali sobie sprawę, że są to proste czynności, które zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą wykonać.

Niektórzy pierwszy raz trzymali żelazko. Było to jednocześnie zabawne i pouczające. Rodzice są bardzo szczęśliwi, że takie zajęcia się odbywają

– powiedział Bravo podczas wywiadu.

Co sądzicie o tej inicjatywie? Czy znasz inną szkołę, w której wdrażane są podobne zajęcia? Daj nam znać, co myślisz.

Źródła: www.facebook.com, brightside.me
Fotografie: Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij