×

W poniedziałek w Krakowie przyszły na świat pierwsze sześcioraczki w Polsce. Okazuje się, że ich rodzice mogą liczyć na spore wsparcie finansowe ze strony państwa. Może chodzić nawet o 48 tys. zł rocznie.

Sześcioraczki przyszły na świat w Krakowie

Sześcioraczki urodziły w poniedziałek przed południem w Krakowie. Poród nastąpił w 29. tygodniu ciąży przez cesarskie cięcie. Rodzice i lekarze byli przekonani, że spodziewają się tylko piątki dzieci. Jednak ostatecznie na świat przyszło dwóch chłopców i cztery dziewczynki.

Szczęśliwi rodzice poinformowali dzisiaj, jakie imiona wybrali dla sześcioraczków. Lekarze, którzy zajmują się noworodkami w Szpitalu Uniwersytecki w Krakowie, są zadowoleni ze ich stanu zdrowia, chociaż maluchy muszą na razie przebywać w inkubatorach.

Sześcioraczki w Krakowie – jakie wsparcie otrzymają rodzice?

Portal „WP” pokusił się o wyliczenie, na jaką pomoc finansową ze strony państwa, mogą liczyć rodzice sześcioraczków. Okazuje się, że najprawdopodobniej mogą dostać prawie 50 tys. zł rocznie. To kwota wyliczona tylko ze świadczenia 500+ i ulgi podatkowej.

Nie trudno wyliczyć skąd wzięła się tak zawrotna suma. Od tego roku świadczenie 500+ przysługuje też na pierwsze dziecko, więc sześcioraczkom należy się 3 tys. zł miesięcznie. W skali całego roku, da to kwotę 36 tys.

Nie chodzi tylko o 500+

Do świadczenia z tytułu programu Rodzina plus, należy doliczyć jeszcze prorodzinną ulgę podatkową. Ta z kolei wynosi 1112,04 za pierwsze i drugie, 2000,04 zł za trzecie i 2700 zł za czwarte, piąte i szóste dziecko. To daje w sumie kwotę około 12,3 tys zł, którą rodzice będą mogli odliczyć od podatku.

Gdyby okazało się, że wysokość podatku będzie mniejsza niż ulga, urząd skarbowy powinien zwrócić różnice. Warto przy tym zaznaczyć, że zwrot od fiskusa nie może przekroczyć wysokości składek opłacanych przez rodziców.

Tym sposobem otrzymujemy sumę 48 tys. zł. Jednak to nie jest ostateczna suma, ponieważ rodzice mogą doliczyć jeszcze inne ulgi. Dodatkowo są też inne udogodnienia, które przysługują wielodzietnym rodzinom. Są jeszcze świadczenia przysługujące z tytułu narodzin dziecka i Karta Dużej Rodziny.

Państwo pokryje większość wydatków

Kwota blisko 50 tys. zł może robić wrażenie, ale nie mamy wątpliwości, że może nie wystarczyć na wychowanie szóstki dzieci. Właściwie to nawet siódemki, ponieważ na sześcioraczki w domu czeka jeszcze ich 2,5-letni brat.

Centrum im. Adama Smitha wyliczyło ostatnio, że wychowanie dziecka do pełnoletniości to koszt około 170-200 tys. zł. Nie trudno wyliczyć, że przy szóstce dzieci, ta kwota wzrasta do ponad miliona złotych. Suma, którą przy obecnej wysokości świadczeń dorzuci państwo będzie wynosić około 860 tys. zł. To pokryje sporą część wydatków, ale przecież wychowanie to nie tylko pieniądze. Nie zapominajmy ile trudu i pracy rodzice będą musieli włożyć w opiekę nad tak liczną rodziną.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy szczęśliwym rodzicom!

Może Cię zainteresować