Szef WHO ostrzega przed "chorobą X". Nadchodzi nowa pandemia

  Tedros Ghebreyesus (WHO)
  Tedros Ghebreyesus (WHO)
  Źródło zdjęć: © Twitter

  20.02.2024 12:13

  Zalogowani mogą więcej

  Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

  Podczas Globalnego Szczycie Rządów w Dubaju, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Tedros Ghebreyesus, ostrzegał przywódców przed nadchodzącą epidemią "choroby X". Jego zdaniem, pytaniem nie jest czy wystąpi nowa epidemia, lecz kiedy nadejdzie. Wezwał on zatem do podjęcia stosownych działań.

  Obecnie świat boryka się z licznymi poważnymi kryzysami, które skupiają uwagę liderów. Na pierwszym miejscu są wojny i zmiany klimatu. Być może właśnie dlatego słowa dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Tedrosa Ghebreyesusa, wygłoszone na Globalnym Szczycie Rządów, który odbył się w Dubaju między 12-14 lutym, przeszły bez większego echa.

  Ghebreyesus poinformował uczestników szczytu, że nadchodzi nowa pandemia, na którą międzynarodowa społeczność nie jest przygotowana. Szef WHO zwrócił uwagę, że problemem nie jest to, czy nastąpi nowa pandemia, ale kiedy to się stanie i jak sobie z nią poradzimy.

  "W obecnej sytuacji świat nie jest przygotowany na kolejną chorobę X i kolejną pandemię. Gdyby zdarzyło się to jutro, świat stanąłby w obliczu wielu takich samych problemów, z jakimi mieliśmy do czynienia w przypadku COVID-19" - mówił Ghebreyesus, cytowany przez portal breitbart.com.

  Dyrektor WHO zaznaczył, jak kluczowe jest jak najszybsze podpisanie globalnego porozumienia pandemicznego. Ghebreyesus zauważył, że mimo "poczyniono pewne postępy, takie jak poprawa nadzoru, fundusz pandemiczny, budowanie zdolności w zakresie produkcji szczepionek...to świat nie jest przygotowany na pandemię".

  Szef WHO mówi o lekcji, której nie nauczyliśmy się i cenie, jaką za to zapłacimy

  Według Ghebreyesusa, jeżeli nie wyciągniemy wniosków z epidemii koronawirusa na czas, "następnym razem boleśnie zapłacimy". Jak podkreślił, "nastąpi następny raz" - tego możemy być pewni.

  W międzynarodowym środowisku medycznym termin "choroba X" odnosi się do przyszłego wirusa wywołującego pandemię. Ghebreyesus zasugerował, że może to być wirus grypy, nowy koronawirus lub jeszcze nieznany patogen.

  Ghebreyesus wielokrotnie alarmował o pandemii "choroby X" . W styczniu tego roku nakłaniał uczestników Światowego Forum Gospodarczego w Davos, aby państwa, które reprezentują, przystąpiły do traktatu pandemicznego WHO, aby zapobiec kolejnej chaotycznej reakcji na pandemię.

  Źródło artykułu:o2pl
  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także