×

Szczepionki przeciwko COVID-19 dla dzieci. Eksperci zdradzili wstępne terminy

Szczepionki na COVID-19 dla dzieci już powstają. Firmy farmaceutyczne nie chcą przegapić okazji na zysk, w tej bardzo licznej grupie wiekowej. I choć wiadomo, że najmłodsi przechodzą zakażenie koronawirusem łagodnie, już niebawem mogą rozpocząć się szczepienia dzieci i młodzieży.

Szczepionki testowane na dzieciach

Z dnia na dzień powiększa się bilans ofiar eksperymentalnych szczepień przeciwko koronawirusowi. Kilka dni temu na stronie rządowej pojawiły się informacje o dwóch nowych zgonach, będącymi skutkiem powikłań poszczepiennych. Pomimo świadomości ogromnego zagrożenia, w Rzeszowie rozpoczęły się już testy szczepionki na dzieciach. Dr Stanisław Mazur, prezes Centrum Medycznego Medyk z Rzeszowa i organizator szczepień na terenie województwa podkarpackiego, w rozmowie z Wirtualną Polską, powiedział:

Badania kliniczne tzw. trzeciej fazy odbywają się w grupie nastolatków w wieku powyżej 11. roku życia. Dodatkowo obejmie najmłodsze dzieci w wieku powyżej trzech miesięcy. Na razie nie możemy podać bliższych szczegółów ze względu na poufny charakter projektu.

Medycy zaangażowani w badania unikają podawania szczegółów projektu w obawie o pojawienie się zarzutów natury etycznej. Nie wiadomo również w jaki sposób organizatorom badań udało się przekonać rodziców do objęcia testami ich dzieci.

Szczepionki na COVID-19 dla dzieci

Zgodnie z przewidywaniami Freda Zeppa szczepienia dla dzieci mogłyby się zacząć najwcześniej pod koniec 2021 roku lub na początku 2022 roku. Dyrektor Centrum Pediatrii na Uniwersytecie w Moguncji przyznaje, że testowanie szczepionki na dzieciach jest dużo bardziej ryzykowne. Wynika to z faktu, że niepożądane odczyny poszczepienne u najmłodszych są silniejsze.

Wysiłek związany z testowaniem jest znacznie większy niż w przypadku dorosłych. Im młodsza jest dana osoba, tym bardziej wyraźna może być reakcja i silniejsze mogą być ewentualne skutki uboczne.

Instytut Roberta Kocha (RKI) oświadczył, że przed przystąpieniem do badań na dzieciach, naukowcy powinni upewnić się, że podczas testów na dorosłych nie wystąpiły poważne skutki uboczne.

Dzieci choćby ze względów etycznych nie są przewidziane do wczesnych testów.

Z danych niemieckiego związku firm farmaceutycznych VFA wynika, że warunkowe dopuszczenie  szczepionki firmy Biontech/Pfizer dotyczy nastolatków od 16. roku życia. Jesienią minionego roku firmy dodały badania z uczestnikami w wieku 12-16 lat. Część dzieci, na których testowano otrzymały prawdziwą szczepionkę, a część placebo. Koncerny farmaceutyczne planują także testy na dzieciach w wieku 0-15 lat.

Dzieci ryzykują zdrowie

Już w grudniu 2020 roku Moderna zaczęła poszukiwania nieletnich uczestników badań. Firmie udało się zgromadzić 3 000 dzieci w wieku od 12 do 17 lat. Dwie trzecie osób z tej grupy ma otrzymać szczepionkę, a pozostali – placebo. Dzieci będą szczepione dwa razy w odstępie miesiąca. Przez kolejne 13 miesięcy będą trwały ich obserwacje. Uczestnicy testów będą musieli co najmniej sześć razy zjawić się w klinice. Co więcej, konieczne będą konsultacje telefoniczne oraz udzielanie informacji za pośrednictwem specjalnej aplikacji. Koniec badań ma nastąpić w połowie roku 2022. Na razie nie wiadomo czy za udział w badaniach rodzice dzieci dostają pieniądze. AstraZeneca nie rozpoczęła jeszcze testów pediatrycznych. Firma oświadczyła jednak, że zamierza:

Kontynuować testy w nowym protokole dla grupy wiekowej od sześciu do 18 lat.

Badania miałyby się rozpocząć w najbliższych miesiącach. Związek VFA informował już jakiś czas temu, że szczepionka opracowana we współpracy z Uniwersytetem Oxford była już testowana na nieletnich.

Badania są nieuniknione

VFA wyjaśniło, że badania z udziałem dzieci poniżej 12. roku życia to jeden z warunków, jakie Europejska Agencja Leków (EMA) nałożyła na Biontech/Pfizer i Modernę, wydając warunkową zgodę na eksperymentalne podawanie preparatu dorosłym. Wyniki powinny zostać przekazane do lipca i grudnia 2024 roku.

Należy się spodziewać, że badania z udziałem tych grup wiekowych nie rozpoczną się, zanim nie uzyska się dobrych wyników dotyczących skuteczności i tolerancji szczepień u młodzieży.

Firmy farmaceutyczne zazwyczaj testują swoje produkty stopniowo na coraz młodszych grupach wiekowych. Młodzież otrzymuje identyczną dawkę jak dorośli, z kolei u młodszych dzieci konieczne bywa dostosowanie dawki.

Fotografie: A child in a medical mask during a coronavirus pandemic (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować