×

Szczepionka na COVID już niedługo. Premier ujawnił, kto pierwszy ją otrzyma

Szczepionka już wiosną – obiecał premier Mateusz Morawiecki. Chodzi o szczepionkę przeciwko koronawirusowi Pfizera i BioNTech, która ma 90-procentową skuteczność.

Komisja Europejska kupuje szczepionki

Komisja Europejska zapowiedziała na środę podpisanie umowy z kilkoma firmami, produkującymi szczepionki przeciwko koronawirusowi. m.in Pfizer, Johnson & Johnson i Moderna.  Szczególnie duże nadzieje budzi szczepionka firmy Pfizer, wykazująca 90-procentową skuteczność. Badania kliniczne wykazały, że u zaledwie 10 proc. Spośród zaszczepionych rozwinęła się infekcja Covid-19.  Jak wyjaśnia epidemiolog dr Paweł Grzesiowski:

To jest pierwszy krok do pozyskania szczepionki, która notabene jest szczepionką syntezy chemicznej. Czyli nie potrzebujemy do jej wyprodukowania żadnych hodowli, co zawsze opóźnia i utrudnia cały proces. W związku z tym można ją produkować, jeśli tylko okaże się, że jest skuteczna i bezpieczna, właściwie w nieograniczonych ilościach w bardzo szybkim tempie.

Komisja Europejska zgłosiła zapotrzebowanie na 200 milionów dawek, z opcją dokupienia kolejnych 100 milionów.

Szczepionka na koronawirusa
Twitter

Szczepionka już wiosną?

Z tej puli na Polskę przypadnie co najmniej 20 milionów dawek szczepionki.  Informacje tę oficjalnie potwierdził premier Mateusz Morawiecki na wczorajszej konferencji prasowej:

Polska będzie miała dostęp do szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2. Jesteśmy stroną unijnych umów na szczepionki przeciw COVID-19. Dostaniemy je w takim samym czasie, jak inne kraje zachodnie i tyle, ile wynika z zasady proporcjonalności związanej z liczebnością danego kraju. Wiosną 2021 roku lub wcześniej Polska będzie miała ponad 20 mln szczepionek na COVID-19.

Szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 będą dobrowolne, jednak pierwszeństwo otrzymają seniorzy, przedstawiciele służb medycznych i mundurowych. Polski rząd oczekuje dużego popytu na szczepionkę, dlatego, chociaż do wiosny daleko, już rozpoczęto przygotowania do akcji zaszczepienia jak największej ilości osób w jak najkrótszym czasie. Jak ujawnił premier:

Kilka dni temu zarządziłem przygotowanie na przyszły rok całej infrastruktury do szczepienia. W środę będzie podpisanie umowy na dostawę szczepionek. Poprzez umowy, do których przystąpiliśmy z UE, mamy równe prawo korzystania ze szczepionek na COVID-19.

Konferencja prasowa premiera była błyskawiczną reakcją na ogłoszony w poniedziałek przez koncern farmaceutyczny Pfizer przełom w badaniach nad zapobieganiem zachorowań na Covid-19. Szczepionka przeciwko koronawirusowi powstaje we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE.

Do tej pory KE zabezpieczyła oficjalnymi umowami dostawy szczepionki z trzech firm, łącznie na miliard dawek. Razem z umową z Pfizerem, planowaną na 200 dawek z opcją poszerzenia zakupu o dalsze 100 milionów, daje w teorii łącznie 1,3 mld zarezerwowanych dawek.

Szczepionka na grypę
Twitter
Źródła: zdrowie.radiozet.pl, wiadomosci.gazeta.pl, businessinsider.com.pl

Może Cię zainteresować

zamknij