×

Na rynku nowa szczepionka przeciw COVID-19. Ma sporą przewagę nad pozostałymi

Szczepionka Johnson & Johnson jest gotowa do rejestracji w Unii Europejskiej. Nad już dopuszczonymi ma dużą przewagę.

Szczepionka Johnson & Johnson

Jak podaje Radio Zet, Amerykański koncern farmaceutyczny i kosmetyczny Johnson & Johnson złożył wniosek do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o dopuszczenie do obrotu swojej szczepionki przeciw Covid-19.

Opinia może zostać wydana do połowy marca 2021 roku. Pod warunkiem, że przekazane przez firmę wyniki badań dotyczące skuteczności, bezpieczeństwa i jakości szczepionki, są wystarczająco kompleksowe i rzetelne.

W programie „Newsroom” WP gościł prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Specjalista wyjaśnił, czym różni się szczepionka J&J od preparatów już dopuszczonych w UE:

O ile te dwa pierwsze preparaty, czyli Pfizera i Moderny, bazowały na mRNA, czyli materiał genetyczny, kodujący drobny fragment, który został wprowadzony do komórki immunokompetentnej, która ma zdolność eksponowania, produkowania, stymulowania produkcji przeciwciał i odporności komórkowej. Tam był to materiał genetyczny mRNA, w przypadku szczepionki Johnson&Johnson – podobnie jak i w szczepionce AstraZeneci – jest wektor, który jest adenowirusem pozbawionym aktywności replikacyjnej. Nie ma możliwości namnażania się. Ma właściwości swoiste, które pozwalają mu się przyłączyć do komórek ludzkich i wprowadzić materiał genetyczny. Ten koduje z kolei białka, na które odpowiadamy produkując przeciwciała.

Wystarczy jedna dawka

Pod koniec stycznia Agencja Reutera zwróciła uwagę, że szczepionka J&J wykazała po 28 dniach od podania 85-procentową skuteczność w powstrzymywaniu ciężkiego zakażania różnymi mutacjami. Badania przeprowadzono w różnych regionach świata.

Taki poziom ochrony potencjalnie może zabezpieczyć setki milionów ludzi przed poważnymi i krytycznymi skutkami COVID-19.

– oświadczył dyrektor zespołu badawczego J&J doktor Paul Stoffels.

Szczepionka firmy Johnson & Johnson ma dużą przewagę nad preparatami od firm Pfizer/BioNTech oraz amerykańskiego koncernu Moderna. Otóż podaje się ją w jednej dawce. Nie wymaga także przechowywania w stanie zamrożenia. Zdaniem Agencji Reutera stanowiłoby to ułatwienie dla państw o słabo rozwiniętej infrastrukturze.

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, wiadomosci.wp.pl, wiadomosci.onet.pl
Fotografie: Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować