×

Szczepienia księży odbędą się poza kolejką? Jest odpowiedź w tej sprawie

Szczepienia księży odbędą się poza kolejką? Takie przypuszczenia pojawiły się w mediach na skutek burzy, która wyniknęła wokół szczepiących się celebrytów. Pomimo zakrojonej na szeroką skalę akcji promocyjnej, Polacy nadal pozostają sceptyczni w stosunku do specyfiku Pfizera.

Reklama podprogowa

Obserwując statystyki, dotyczące liczby Polaków, która do tej pory zdecydowała się zaszczepić, nie ulega wątpliwości, że społeczeństwo jest negatywnie nastawione w stosunku do produktu marki Pfizer. Od 27 grudnia w kraju zaszczepiło się zaledwie 92 220 osób. Rejestracja szczepienia osób pracujących w służbie zdrowia nadal trwa, ale nawet wśród lekarzy i pielęgniarek pojawiają się głosy sprzeciwu. Medycy mówią o tym, że stosowanie szczepionki, która nie przeszła testów na zwierzętach jest skrajnie ryzykowne. Aby zachęcić ludzi do szczepień, zorganizowano akcję medialną z udziałem celebrytów, którzy otrzymali dawkę specyfiku poza kolejką. Fakt, że znani ludzie zostali wykorzystani do reklamy nie do końca przebadanego produktu farmaceutycznego, wywołał oburzenie.

Wiele osób nie może zrozumieć, dlaczego aktorzy i sportowcy otrzymali szczepionkę na innych warunkach niż reszta społeczeństwa. Teraz pojawiły się informacje o tym, że wybrane grupy zawodowe także będą szczepione poza pierwotnie ustaloną kolejnością. Zgodnie z doniesieniami, uprzywilejowani mieliby być m.in. księża.

Szczepienia księży odbędą się poza kolejką?

Temat szczepień księży poza kolejnością tak rozpalił dyskusję w opinii publicznej, że głos zabrał sam rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak SJ. Na Twitterze opublikował oficjalne oświadczenie, w którym napisał:

W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi szczepień osób duchownych informuję, że będą się one odbywać na ogólnych zasadach obowiązujących wszystkich obywateli, zgodnie z rozporządzeniami Ministerstwa Zdrowia.

Według pierwotnie ustalonego harmonogramu szczepień przeciwko koronawirusowi, w pierwszej kolejności zostaną zaszczepieni pracownicy sektora ochrony zdrowia. Jest to tzw. grupa „0”. Kolejny etap będzie obejmował podanie specyfiku m.in. seniorom, pracownikom służb mundurowych i nauczycielom. Zapisy dla ludzi nie wchodzących w skład priorytetowych grup ruszą 15 stycznia. Szczepienia „grupy pierwszej” mają się rozpocząć już 25 stycznia.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij