×

Szczepienia dla seniorów na Covid-19. Jest przybliżony termin ich rozpoczęcia

W Polsce jest dostępna szczepionka przeciwko koronawirusowi. Jednak nie każdy może się już zaszczepić. Kiedy ruszą szczepienia dla seniorów na Covid-19? Rząd podaje przybliżony termin.

Szczepionka Pfizera

Na opracowanie szczepionki cały świat czekał od początku wybuchu pandemii koronawirusa. Szczepienia na Covid-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia. Pierwszą zaszczepioną osobą była pielęgniarka z Warszawy. Następnie preparat przyjął personel medyczny i niemedyczny, który ma pierwszeństwo w kolejce po szczepionkę na koronawirusa w tzw. okresie „0”.

W międzyczasie okazało się, że również wiele znanych osób zostało już zaszczepionych. I nie z powodu wykonywanego zawodu, lecz dla rzekomej „promocji” albo „by szczepionka się nie zmarnowała”. To jednak ma być wyjaśnione, bo dodatkowych szczepień dla „elit” rząd ponoć wcale nie planował…

W Narodowym Programie Szczepień zawarto bowiem terminarz, który informuje, kiedy dane grupy społeczne będą mogły przystąpić do szczepienia. Priorytetem są pracownicy medyczni oraz seniorzy:

Dzięki szczepionce przeciw COVID-19 możemy szybciej wrócić do normalności znanej z czasów sprzed pandemii. Szczepienia będą jednak jednym z największych wyzwań logistycznych od kilku dekad w zakresie zdrowia Polaków. Właśnie dlatego rząd przyjął Narodowy Program Szczepień

– mówił premier Mateusz Morawiecki.

Szczepienia dla seniorów na Covid-19

Najczęściej zadawanym pytaniem odnośnie szczepień na Covid-19 jest to, kiedy preparat będą mogły przyjąć osoby starsze (ale niebędące celebrytami…). W końcu to właśnie oni są jedną z najbardziej narażonych grup społecznych na ciężki przebieg zachorowania.

Jak poinformował szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk:

Z naszych obliczeń wynika, że jeszcze w drugiej połowie stycznia rozpoczniemy szczepienia przeciwko koronawirusowi grupy pierwszej, czyli m.in. seniorów – osób powyżej 60. roku życia.

Polityk wyraził także nadzieję, że zacznie spadać liczba osób sceptycznie nastawionych względem szczepień:

Wiemy, że im więcej będziemy wiedzieć o tych szczepionkach, o samym procesie szczepienia, tym więcej osób będzie podejmowało pozytywną decyzję jeśli chodzi o szczepienie. Musimy sobie zdawać sprawę, że dla nasz wszystkich, to jest jedyna droga na opanowanie pandemii, jedyna droga do powrotu do normalności..

W związku z wieloma wątpliwościami, które narosły w temacie szczepień, uruchomiono specjalną stronę rządową (https://www.gov.pl/web/szczepimysie), gdzie możemy znaleźć odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Czy szczepionka jest bezpieczna dla seniorów? Co ze skutkami ubocznymi? I tym podobne.

Źródła: www.rmf24.pl, www.termedia.pl, www.polsatnews.pl
Fotografie: Pixabay (miniatura wpisu), Pixabay

Może Cię zainteresować

zamknij