×

85 tys. niewinnych dzieci poniżej 5. roku życia zmarło z głodu w Jemenie. Dane przerażają

Statystyki pokazują, że średnio co 5 sekund umiera 1,5 człowieka z głodu. Oczywiście, podczas gdy współczynnik ten w niektórych krajach jest znacznie niższy, są na świecie miejsca, w których liczba ta znacznie bardziej przeraża. Jednym z nich jest Jemen, gdzie blisko 22 milionów ludzi potrzebuje natychmiastowej pomocy. Ludzi, którzy nie mają ani jedzenia, ani źródeł czystej wody, w skutek czego wielu z nich, również tych najmłodszych, umiera z głodu.

Zdjęcie, które wstrząsnęło światem

Poziom życia, jaki panuje aktualnie w Jemienie, obrazuje wstrząsające zdjęcie skrajnie wychudzonej 7-latki. Więcej na ten temat tutaj.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Patrick Quinn (@quinnproperties)

Takich przypadków jest znacznie więcej

Organizacja pozarządowa „Save the Children” na podstawie danych ONZ szacuje, że z powodu głodu w Jemenie od 2015 roku zmarło przynajmniej 84 701 dzieci – wiele zgonów nie jest rejestrowanych, ponieważ spora część społeczeństwa jest tam zbyt biedna, by skorzystać z małodostępnych placówek zdrowia. Według ONZ skrajnym wygłodzeniem w Jemenie jest dotkniętych około 1,3 miliona dzieci, a 14 milionów ludzi żyje na skraju głodu.

Główna przyczyna kryzysu

Epidemia głodu rozpoczęła się, kiedy koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej zapoczatkowała wojnę w tym kraju. W odpowiedzi na obalenie przyjaznego Zachodowi reżimu Saudyjczycy zablokowali Al-Hudajdę – strategiczne miasto portowe, które zostało zajęte przez jemeńskich rebeliantów.

Pomoc humanitarna

Prawda jest taka, że pomoc z bogatszych rejonów świata jest dla nich sprawą życia i śmierci. Polska Akcja Humanitarna szacuje, że obecna sytuacja w Jemenie jest znacznie gorsza niż w Syrii, dlatego nie bez powodu prosi Polaków o pomoc. O pomoc finansową, ponieważ zbieranie żywności czy innych przedmiotów mija się w tym przypadku z celem – w pobliskich krajach można kupić wszystko, a przetransportowanie tego do Jemenu stanowiłoby dla organizacji ogromne wyzwanie.

Nastawianie USA

20 listopada Donald Trump przyrzekł, że pozostanie „wiernym partnerem” Arabii Saudyjskiej, która jest kluczowym sojusznikiem Zachodu na Bliskim Wschodzie. Nic więc nie wskazuje na to, żeby USA miało wyciągnąć pomocną dłoń do potrzebującego natychmiastowego wsparcia Jemenu.

Nie zapominajmy, że mamy XXI w. Czy ktoś w końcu otworzy oczy na to, co dzieje się w kraju, w którym ludzie nie mają dostępu do niezbędnych do życia środków?

Czy tego typu zdjęcia naprawdę nie robią na ludziach wrażenia?

Może Cię zainteresować

zamknij