×

Studenci wracają na uczelnie. MEN opublikowało szereg wytycznych dot. epidemii

W piątek 1 października studenci wracają na uczelnie. Ok. 1,2 mln studentów rozpoczyna rok akademicki. Na blisko 400 uczelniach znów zrobi się tłoczno. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało w związku z tym szereg wytycznych ws. epidemii.

Studenci wracają na uczelnie

Ostatnie dwa lub trzy semestry uczyli się zdalnie, od dzisiaj ma się to zmienić. Ulice znów się zapełnią, tramwaje będą jeździć częściej, pojawią się większe korki. 1 października większość polskich studentów wróci na uczelnie po długiej przerwie, związanej z epidemią koronawirusa. Czy tym razem uda się dotrwać do końca roku akademickiego bez żadnych niespodzianek?

Jak wynika z danych Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego, w Polsce działają 373 uczelnie, a w tym 225 niepublicznych oraz 121 publicznych i 17 kościelnych. Na uczelniach studiuje ok. 1,2 mln studentów, natomiast kadra to ponad 95 tys. osób.

To oznacza spore wyzwanie logistyczne, jeśli chodzi o organizację pracy uczelni w pandemii. Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało w związku z tym wytyczne w sprawie. bezpiecznego funkcjonowania uczelni i innych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w okresie epidemii.

W związku z powrotem w roku akademickim 2021/2022 do realizacji kształcenia w siedzibach uczelni, Ministerstwo Edukacji i Nauki w porozumieniu z przedstawicielami środowiska akademickiego oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracowało wytyczne dotyczące bezpiecznego funkcjonowania uczelni i innych podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w czasie epidemii

– poinformowano w komunikacie.

Wytyczne MEN

Ostateczne decyzje będą podejmować rektorzy uczelni lub dyrektorzy konkretnego podmiotu. Ale Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało specjalne wytyczne na rok akademicki 2021/2022. Oto najważniejsze z nich:

  • resort zaleca umożliwienie studentom załatwiania części spraw zdalnie („komunikacja papierowa” w wyjątkowych przypadkach)
  • ułatwienie składania dokumentów podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym
  • stosowanie systemu wypożyczania książek online i tworzenie miejsc, gdzie student będzie mógł zwrócić książkę „bezkontaktowo”
  • reorganizacja pracy uczelni tak, by uniknąć tworzenia kolejek i gromadzenia się większej liczby osób
  • organizacja bezpłatnej pomocy psychologicznej dla studentów, doktorantów czy pracowników uczelni w sytuacji kryzysu emocjonalnego lub potrzebujących wsparcia
  • ograniczenie maksymalnej liczby osób przebywających w miejscach ogólnodostępnych w domach studenckich. Resort przypomina też o obowiązku zakładania maseczki ochronnej w częściach wspólnych, korytarzach czy kuchniach

MEN zachęca studentów i pracowników uczelni do szczepień, oprócz tego przypomina o konieczności stosowania się do ogólnych zasad reżimu sanitarnego (dystans społeczny, wietrzenie pomieszczeń, umieszczenie środków dezynfekujących w kluczowych miejscach).

Apelujemy o szczególną rozwagę w znoszeniu dotychczasowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego, albowiem ich przestrzeganie odegrało nieocenioną rolę w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, a jego skuteczne powstrzymanie warunkuje powrót do w pełni bezpiecznego i nieskrępowanego funkcjonowania uczelni i innych podmiotów szkolnictwa wyższego i nauki

– podkreślono w komunikacie.

Fotografie:

Może Cię zainteresować