×

Około 25 napastników wtargnęło do kościoła i zaczęło strzelać. Nie żyje 6 osób

W ataku na kościół katolicki zginęło sześć osób, w tym ksiądz. Napastnicy zaczęli strzelać do wiernych na początku mszy świętej w Dablo. Strzelanina w kościele w Burkina Faso to nie jedyny atak terrorystyczny, do którego doszło tam w ostatnim czasie.

Strzelanina w kościele w Burkina Faso

W kraju od czterech lat coraz częściej dochodzi do ataków terrorystycznych. Są przypisywane radykalnym organizacjom islamistycznym, między innymi Ansar ul Islam oraz EIGS, czyli Państwu Islamskiemu na Wielkiej Saharze.

Według informatorów ze służb bezpieczeństwa, strzelanina w kościele w Burkina Faso była akcją przeprowadzoną przez grupę złożoną z około 20-30 ludzi. Zabili sześć osób, w tym księdza, a po wszystkim podpalili kościół. O ataku opowiedział agencji AFP Ousmane Zongo, burmistrz Dablo:

Około godziny 9 rano, podczas mszy, uzbrojeni napastnicy wtargnęli do kościoła. Zaczęli strzelać, kiedy zebrany tłum zaczął uciekać

Dablo

Google Maps

Mieszkańcy nie wychodzą z domów

Burmistrz zaznacza także, że w całym mieście panuje atmosfera paniki. Terroryści po ataku na świątynie podpalili jeszcze sklepik i bar. Po tym udali się do lecznicy i tam spalili pojazd należący do głównej pielęgniarki. Burmistrz podkreśla, że mieszkańcy są przerażeni:

Ludzie pozamykali się w domach, na ulicach nic się nie dzieje. Sklepy są pozamykane. To w zasadzie martwe miasto

To nie jedyna strzelanina w kościele w Burkina Faso

To był już trzeci atak na kościół w Burkina Faso, w ciągu ostatnich pięciu tygodni. Pod koniec kwietnia, również na północy kraju, doszło do podobnej napaści. W kościele protestanckim zabito sześć osób, w tym pastora.

Burkina Faso jest krajem, w którym przeważają wyznawcy islamu – stanowią 55-60 proc. Chrześcijanie to około 20-25 proc., ale trzeba podkreślić, że historycznie w tym państwie panuje tolerancja religijna. Wyznawcy obu religii przez lata żyli w zgodzie i często zawierali międzyreligijne małżeństwa.

Może Cię zainteresować

zamknij