×

Zamach terrorystyczny w centrum Moskwy! Matka napastnika ujawniła szokujące fakty

Pod siedzibą Federalnej Służby Bezpieczeństwa w centrum Moskwy doszło do strzelaniny. Władze określiły cały incydent jako zamach.

Zamach w Moskwie

Zdarzenie miało miejsce 19 grudnia w godzinach wieczornych, w trakcie szczytu komunikacyjnego. Napastnik uzbrojony w karabin AK wdarł się do budynku i otworzył ogień. Według rosyjskich doniesień medialnych mężczyzna zaatakował recepcję budynku Łubianki, w którym mieści się siedziba FSB, a wcześniej KGB.

Z kolei FSB zaprzecza i mówi, że mężczyzna próbował wedrzeć się do budynku. Zastrzelony mężczyzna został opisany jako funkcjonariusz policji drogowej.

Inni strażnicy FSB zostali ranni podczas strzelaniny, a dwóch było w stanie krytycznym podali urzędnicy. Jednak dziennik „Izwiestia” utrzymuje, że zginęło jeszcze trzech funkcjonariuszy Federalnej Służby Ochrony.

Napastnik podobno uciekł i zabarykadował się w sąsiednim budynku. Następnie służby bezpieczeństwa otoczyły go i zastrzeliły. Wczoraj wieczorem próbowali ustalić jego tożsamość, informował serwis informacyjny Interfax. Ma nim być 39-letni Jewgienij Maniurow, pochodzący z Podolska. Mężczyzna posiadał w domu cały arsenał broni, na którą miał pozwolenie.

Gdy zapadła noc, uzbrojeni oficerowie FSB przeprowadzali akcję w okolicy incydentu w poszukiwaniu możliwych wspólników zamachowca.

Zemsta za nieudany zamach?

Strzelanina odbyły się tego samego dnia, co jedno z najważniejszych wydarzeń tego roku na Kremlu – doroczna konferencja prasowa prezydenta Rosji Władimira Putina na żywo w całym kraju. Incydent mógł być zaplanowany tak, aby zbiegł się z mową, powiedział agencji Reuters jeden z informatorów wewnątrz FSB. Cały wydarzenie określono jako zamach terrorystyczny. Federalne Służby Bezpieczeństwa Rosji kilka dni wcześniej chwaliły się udaremnieniem planowanych zamachów w Moskwie. Nie wiadomo jednak czy wydarzenia są ze sobą bezpośrednio powiązane.

Przesłuchano matkę napastnika

Oficerowie przesłuchali matkę 39-letniego zamachowca. Według kobiety, jej syn był zatrudniony w kilku firmach ochroniarskich… jednocześnie. Jednak niedawno w ogóle nie pracował.

Jak cytuje kobietę moskiewska „Komsomolską Prawdę”:

Ostatnio nie pracował, rozmawiał przez telefon z jakimiś Arabami. Nic nie rozumiałam, bo mówił do nich po angielsku

Przepisy dotyczące broni w Rosji są surowe, a strzelaniny masowe są rzadkim zjawiskiem. Chociaż obywatele mogą nabywać broń palną do polowania lub uprawiania sportu, muszą przejść szczegółową kontrolę przeszłości w celu uzyskania licencji

Źródła: wiadomosci.poinformowani.pl, radioszczecin.pl, www.o2.pl, www.theguardian.com
Fotografie: YouTube (miniatura wpisu), YouTube

Może Cię zainteresować

zamknij