×

Strajk Kobiet w Warszawie. Posłanka dostała gazem po oczach od policjanta

W sobotę miał miejsce kolejny Strajk Kobiet w Warszawie. Barbara Nowacka podczas protestu została potraktowana gazem przez policjanta.

Strajk Kobiet w Warszawie

Ogólnopolski Strajk Kobiet w 102. rocznicę uzyskania przez Polki prawa do głosowania zaplanował wielkie manifestacje. W Warszawie, według raportów policji, zebrało się 4 tysiące osób na rondzie Dmowskiego. Jednym z happeningów było powieszenie tabliczki z nazwą Rondo Praw Kobiet.

Jednakże policja odnotowała także liczne wykroczenia. Jak poinformował rzecznik Komendy Stołecznej Policji, Sylwester Marczak:

Podczas sobotnich demonstracji w Warszawie zatrzymano 11 osób. Duża część z nich to osoby, które odmówiły podania swoich danych; są trzy przypadki, gdzie doszło do naruszenia nietykalności. Jeżeli chodzi o liczbę osób wylegitymowanych: ponad 900 zostało wylegitymowanych. Jeżeli chodzi o notatki do sanepidu: ponad 450 notatek. Ponad 370 wniosków o ukaranie pojedyncze mandatem. Jeżeli chodzi o zatrzymane: łącznie 11 osób. Duża część z tych osób to są te, które odmówiły podania swoich danych.

Strajk Kobiet w Warszawie
Twitter

Posłanka dostała gazem prosto w oczy

Rzecznika zapytano także o użycie gazu wobec posłanki. Barbara Nowacka po okazaniu legitymacji poselskiej dostała gazem prosto w oczu od policjanta, któremu ją okazywała. Marczak obiecał, że sprawa zostanie zbadana:

Na pewno te zdjęcia, które krążą w przestrzeni publicznej, pokazują jedno: była trzymana w ręku legitymacja i był użyty gaz ze strony policjanta i to są dwa fakty, które w tej chwili są niepodważalne. Teraz musimy sprawdzić dokładnie jak wyglądało to z drugiej perspektywy, czyli ze strony policjantów.

Rzecznik stwierdził jednoznaczne, że kluczowe są nagrania z kamery, którą posiadał policjant:

Najważniejszym elementem w tej chwili jest dokładne zbadanie nagrań z kamerki, którą posiadał policjant. Żeby zobaczyć, jak wyglądało to wydarzenie z perspektywy samego policjanta i jak zachowywały się osoby wokół, ale też jak zachowywała się pani poseł.

Nie brakuje jednak głosów, że posłanka sprowokowała mundurowego poprzez wciśnięcie mu w twarz legitymacji, a ten odruchowo użył gazu.

Źródła: www.tokfm.pl, wiadomosci.radiozet.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij