×

Stopy procentowe znowu w górę. Kredytobiorcy będą musieli płacić większe raty!

Stopy procentowe znowu w górę. Główna stopa referencyjna NBP wzrosła tym samym do 6,75 proc., co stanowi najwyższy poziom od przełomu 2002 r. i 2003 r. Niestety, to wciąż nie są dobre wieści dla kredytobiorców, którzy będą musieli płacić większe raty. O ile wzrosną nasze zobowiązania?

Stopy procentowe znowu w górę

Rada Polityki Pieniężnej po raz jedenasty postanowiła podnieść stopy procentowe NBP. Tym razem jest to podwyżka 0,25 pkt proc., co okazało się być zgodne ze wcześniejszą średnią prognoz ekonomistów. Obecne stopy procentowe NBP znajdują się tym samym na poziomach:

  • referencyjna 6,75 proc. w skali rocznej,
  • lombardowa 7,25 proc. w skali rocznej,
  • depozytowa 6,25 proc. w skali rocznej,
  • redyskonta weksli 6,80 proc. w skali rocznej,
  • dyskontowa weksli 6,85 proc. w skali rocznej.

Czy ta kolejna, stosunkowo niewielka podwyżka stóp procentowych była konieczna? Zdaniem Mariusza Zielonki z Konfederacji Lewiatan nie miała ona raczej na celu wywarcia wpływu na gospodarkę, a jedynie „zaspokojenie oczekiwań rynku”. Przypomnijmy, że po raz ostatni tak „kosmetyczną” zmianę na poziomie 0,25 pkt Rada zrobiła w maju 2012 r.

O ile więcej zapłacą kredytobiorcy?

Ekspert portalu RynekPierwotny.pl, Andrzej Prajsnar, wyliczył, że przy obecnej stopie referencyjnej 6,75 proc. raty wszystkich analizowanych kredytów wzrosną o około 117 proc. w stosunku do końca lipca 2021 roku.

Co dalej?

Miliony Polaków zadaje sobie pytanie, czy stopy procentowe nadal będą szły w górę i gdzie jest wierzchołek góry zwanej inflacją? Narodowy Bank Polski wydał komunikat.

W nadchodzących kwartałach oczekiwane jest utrzymanie się oddziaływania czynników obecnie podwyższających dynamikę cen, w tym związanych z rosyjską agresją zbrojną na Ukrainę. Jednocześnie podwyższanie stóp procentowych NBP wraz z wygasaniem wpływu szoków obecnie podbijających ceny oraz obniżeniem dynamiki aktywności gospodarczej będzie oddziaływać w kierunku stopniowego obniżania się inflacji w kolejnych latach. Obniżaniu inflacji sprzyjałoby także umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki

– czytamy w komunikacie NBP.

Obecny cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce jest najdłuższy (liczba podwyżek) i największy (skala podwyżek) w historii.

Na tym nie koniec niepokojących informacji…

Podwyżka składek ZUS. Polacy będą zrozpaczeni! Tak wysokiej jeszcze nie było.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: wiadomosci.radiozet.pl
Fotografie: Flickr, Public Domain Pictures

Może Cię zainteresować