×

7 zachowań, które w przeszłości przychodziły ludziom naturalnie. Dzisiaj uchodzą za dziwne

Wydawać by się mogło, że dzięki rozwoju technologii i nieustannym badaniom wiemy o naszych przodkach już wszystko. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że ich codzienne, dziwaczne życie znacznie odbiegało od dzisiejszych standardów. Z pewnością nie tak to sobie wyobrażałeś.

Oto 7 faktów na temat zachowań naszych przodków, które całkowicie Cię zaskoczą!

#1 Szklane kule i gumy zastępowały implanty piersi

© pixabay

Od czasów starożytnych kobiety używały różnych środków, aby poprawić swój wygląd zewnętrzny. Piersi nie były w tym przypadku wyjątkiem…

Pierwsza operacja piersi została wykonana w 1895 roku przez Vincenza Czernego. Do ich powiększania wykorzystywano kość słoniową, szklane kule, zmieloną gumę i inne wypełniacze. Wyobrażasz to sobie?

#2 Kobiety używały siarki i ołowiu do farbowania włosów

© pinterest © Carole Raddato/Wikipedia

Ludzie farbowali włosy już od czasów starożytnych, ale brak wiedzy na ten temat często kończył się dla nich niekorzystnie. Do farbowania wykorzystywano rośliny. Efekt nie był jednak trwały. Grecy i Rzymianie dla odmiany korzystali ze specjalnego barwnika, który składał się z różnych substancji chemicznych (w tym siarki).

Warto zaznaczyć, że w XVII wieku Włosi moczyli swoje włosy w… żrących roztworach z ługu, aby uzyskać złocisty kolor. Wiele pań korzystało również z szafranu i siarki w proszku, aby uzyskać pożądany wygląd.

#3 Do leczenia wykorzystywano odchody zwierzęce

© pixabay  

To nie żart! Starożytni używali zwierzęcego łajna do leczenia różnych chorób. Kobiety w starożytnej Grecji wierzyły, że odchody krokodyla mogą być użyte jako bardzo skuteczny środek antykoncepcyjny. Świeże łajno świń służyło zaś do zatrzymywania krwawienia z nosa. Dla własnego zdrowia, bezpieczeństwa, a przede wszystkim komfortu, lepiej nie róbcie tego w dzisiejszych czasach.

#4 Ojcowie mogli legalnie zabijać kochanków swoich córek

© wikipedia

Ojcowie mieli bardzo duży wpływ na swoją rodzinę, a zwłaszcza na niezamężne córki. Mieli prawo wybierać im mężów. Zasady panujące w rodzinach były dość surowe. Warto zaznaczyć, że kobiety pod żadnym pozorem nie miały prawa do intymnych zbliżeń przed ślubem.

#5 W starożytnym Rzymie ojcowie mogli sprzedać swoich synów w niewolę

© historiasdelahistoria

Ojciec rodziny posiadał absolutną władzę nad żoną i dziećmi. Miał nawet prawo decydować, czy urodzony noworodek ma pozostać w rodzinie. Mógł sprzedać swoich synów w niewolę. Jeśli natomiast osoba, która kupiła dziecko, już go nie potrzebowała, zwracała go do domu, z którego pochodził. Ojciec mógł oddać dziecko 3 razy. Jeśli przekroczył tę liczbę, był uznawany za złego rodzica.

#6 W starożytnym Rzymie istniały publiczne, wspólne toalety

pinterest.com

W starożytnym Rzymie ludzie wykorzystywali wszystkie możliwe środki do tego, aby zadbać o higienę osobistą – regularnie chodzili do publicznych łaźni i toalet. Używali złuszczających środków czystości i gąbek toaletowych.

Na prywatną łazienkę mogli sobie pozwolić tylko nieliczni. Z publicznych rozwiązań korzystało aż 95% populacji. Publiczne toalety były wykonane z masywnego kamienia lub drewna z wyciętymi co kilka stóp otworami.

#7 Lekarze używali czosnku do przeprowadzenia testu ciążowego

© Muse Entertainment

Brak szczegółów na temat wiedzy medycznej z zakresu anatomii nie pozwalał lekarzom stwierdzić, dlaczego niektóre kobiety mogą zajść w ciążę, a inne nie.

W 1350 roku p.n.e. doradzono kobiecie, aby zwilżyła ziarno pszenicy moczem. Jeśli pszenica urosła, kobieta była w ciąży – tak uważano. Innym sposobem na wykonanie testu ciążowego było włożenie do pochwy czosnku lub cebuli. Następnego ranka lekarz badał oddech kobiety i stwierdzał, czy jest w ciąży czy nie. Jeśli wyczuł zapach czosnku w jej oddechu była w ciąży. Dzięki Bogu nie mamy dzisiaj z tym nic wspólnego!

Może Cię zainteresować

zamknij