×

Starożytna tajemnica w końcu została rozwiązana. Potrzebowaliśmy na to ponad 2 000 lat!

Jedna z tajemnic starożytnej cywilizacji Nazca, która została zapoczątkowana około 500-200 r. p.n.e została ostatecznie rozwiązana dzięki obserwacjom satelitarnym.

O co chodzi?

Cywilizacja ta jest przede wszystkim znana z budowy niezwykłych akweduktów  (Puquios) , z których niektóre funkcjonują do dnia dzisiejszego!

Systemy, o których mowa, pokryte są pięknymi otworami spiralnymi, ale ich funkcja pozostawała niejasna aż do teraz! Rosa Lasaponara oraz zespół z Instytutu metodologii analizy środowiska we Włoszech odkryli, że korkociąg w kształcie tunelu służy jako lejek, gdzie wiatr popycha wodę do systemów podziemnych kanałów.

Wykonanie akweduktów wskazuje, że ich budowa wymagała niemałej współpracy zorganizowanej grupy ludzi.

Oprócz tego budowlańcy musieli posiadać kawał wiedzy o geologii obszaru, a także mieć wizję tego, jak najlepiej wykorzystać roczne zmienności dostępności i zapotrzebowania na wodę.

starozytna-tajemnica-1

Wykorzystano obrazy satelitarne, aby zaobserwować ich położenie w całym regionie, a następnie porównano je do położeń osad i źródeł wody. Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Ancient Nasca World.

starozytna-tajemnica-2

Rosa Lasaponara stwierdził, że:

„Puquios były najbardziej dopracowanym projektem hydraulicznym w rejonie Nazca. To właśnie dzięki niemu ludzie mieli dostęp do wody przez cały rok, nie tylko na potrzeby domowe, ale także gospodarcze. Dopływ wody był zapewniony przez cały rok, a system Puquio przyczynił się do intensywnego rozwoju rolnictwa w jednym z najbardziej suchych miejsc na świecie”

Z pewnością budowlańcy dobrze wiedzieli  co robią i nie da się ukryć, że wykonali kawał dobrej roboty!

Polecane

Może Cię zainteresować