×

12 potraw, które dawniej pojawiały się na wigilijnym stole. Dziś o części już zapomnieliśmy

Wigilia już dziś – magiczny czas, w którym liczy się atmosfera i klimat. Dlatego dbamy o to, aby w domu nie zabrakło choinki, światełek, dekoracji, ale i skupiamy się na tym, aby nie zapomnieć o potrawach.

Dwanaście potraw powinien skosztować każdy z nas, abyśmy mogli cieszyć się zdrowiem i szczęściem przez cały kolejny rok

Warto jednak pamiętać, że Wigilia nie zawsze wyglądała tak jak teraz – różnica widoczna jest gołym okiem i dotyczy podawanych dań, a związek ma ze zwyczajami i kulturą danego miejsca.

Przenieśmy się zatem w czasie i poznajmy staropolskie potrawy, które pojawiały się na świątecznym stole

Dziś niewiele osób o nich pamięta, ale w naszej redakcji są osoby, które nadal przyrządzają niektóre z zaprezentowanych potraw. A może u Was w domach jest podobnie?

Kutia

To potrawa, którą można jeszcze spotkać dziś na polskich stołach. Przygotowuje się ją z rodzynek, migdałów, maku i ziaren pszenicy.

Zupa grzybowa

Królowa wśród zup w czasie Wigilii! Najwidoczniej ludzie uważali tak od dawien dawna. W tej staropolskiej zupie znaleźć można było włoszczyznę, śmietanę, cebulę, kaszę perłową, suszone grzyby i przyprawy.

Siemieniatka

To zupa, która pojawiała się najczęściej na stołach na Śląsku. Miała ona chronić przed wszelkimi chorobami i niepowodzeniami. Przyrządzało się ją z konopi, mąki pszennej i kaszy gryczanej.

Zupa migdałowa

Brzmi bardzo egzotycznie, ale taka potrawa pojawiała się na polskich stołach – czasem uznawano ją wręcz za deser. Przygotowywano ją z mielonych migdałów, które zalewano mlekiem, a także dodawano do nich odrobinę ryżu, a dla tych, którzy kochali słodycze, dodawano cukier.

Barszcz z buraków

Znane smaki, które niegdyś wzbogacone były selerem, pietruszką, marchwią, cebulą, wywarem z mięsa i przyprawami.

Kasza jaglana z suszonymi śliwkami

To taki typ dania, że można je jeść także na śniadanie, choć niegdyś było elementem kolacji wigilijnej. Kaszę jaglaną się praży, później gotuje się z mlekiem, miodem i masłem, a na sam koniec dodaje się śliwki i cynamon.

Zupa piwna

Bardzo prosta w wykonaniu, bo potrzebujesz tylko por, marchewki, seler naciowy, czosnek, wywar warzywny, wędzony boczek, zmielona gorczyca, masło, mąka, żółty ser i piwo.

Tłuczeńce

Nazwa może trochę zmylić, ale to nic innego jak ciastka, które są przygotowane z razowego, czerstwego chleba, wafli, miodu i przypraw.

Kluski z makiem

Wystarczy ugotować kluski i mak. Jeśli ktoś ma ochotę, można dodać cukier.

Pieczona gęś

Pieczono ją z farszem z boczku i kapusty, do tego najczęściej dodawano pieczone ziemniaki.

Kapusta z grzybami

Zna ją chyba każdy z wigilijnej kolacji i tak od setek lat! Nie można zapomnieć oczywiście o kapuście, ale i o cebuli, suszonych grzybach, jałowcu, oleju i przyprawach.

Kisiel z owsa

Aby go wykonać, musimy pamiętać o tym, aby mieć w swojej kuchni: ziarna owsa, grysik owsiany, kefir, przegotowaną i ostudzoną wodę oraz mąkę owsianą. Przygotowanie trwa około 3 dni, a w czasie Wigilii podaje się go z żurawiną lub z makiem.

Czy u Was w domu w czasie Wigilii przestrzega się tradycji związanej z dwunastoma potrawami?

Może Cię zainteresować