×

Nowe ustalenia w sprawie wybuchu w Szczyrku. Aresztowane osoby złożyły wyjaśnienia

Prokuratura w Bielsku-Białej złożyła zażalenie na podjętą przez sąd decyzję o aresztowaniu na okres miesiąca jednego z podejrzanych w sprawie wybuchu gazu w Szczyrku. Przypomnijmy, że w wyniku wypadku śmierć poniosła ośmioosobowa rodzina.

Wybuch gazu

Przyczyną tragedii najprawdopodobniej było rozszczelnienie instalacji spowodowane prowadzonymi w okolicy pracami budowlanymi. W przypadku dwóch podejrzanych sąd zadecydował o aresztowaniu ich na okres trzech miesięcy. Rzecznik prokuratury Agnieszka Michulec poinformowała, że:

Zażalenie zostało złożone w piątek. Dotyczy tylko jednego podejrzanego, a konkretnie czasu, na jaki środek wobec niego został zastosowany. Sąd zastosował areszt na jeden miesiąc, a nasz wniosek dotyczył trzech miesięcy.

Zażalenie na zażalenie

Wniosek prokuratury to nie jedyne zażalenie, które wpłynęło do sądu okręgowego. Sędzia Jarosław Sablik poinformował, że w piątek, 27 grudnia w godzinach porannych zgłoszono zażalenie na areszt. Złożył je obrońca jednego z podejrzanych. 

Nie podano do wiadomości publicznej, kogo dotyczy wniosek. Sędzia Sablik wspomniał, że istnieje możliwość, że dwaj pozostali podejrzani także zgłosili zażalenia, ale mogły one zostać przekazane za pośrednictwem poczty.

Tak więc dopiero 30 i 31 stycznia będzie wiadomo, kto ostatecznie zaskarżył postanowienie o tymczasowym aresztowaniu

Przed świętami sąd przychylił się do wniosku prokuratury o tymczasowe aresztowanie dwóch mężczyzn na okres trzech miesięcy. Pierwszy z aresztowanych to prezes firmy budowlanej, która zleciła realizację przewiertu pod drogą. W rezultacie doszło do uszkodzenia gazociągu i wybuchu. Drugi natomiast, to pracownik firmy podwykonawczej, który obsługiwał wiertnicę. Oprócz tego, zadecydowano o aresztowaniu na okres miesiąca, jednego z pracowników podwykonawcy.

To właśnie w jego przypadku śledczy prosili o trzymiesięczny areszt. Obecnie cała trójka znajduje się w areszcie. Trzymiesięczny areszt w opinii śledczych jest podyktowany ryzykiem mataczenia oraz wysokimi karami, które grożą podejrzanym.

Mężczyznom postawiono zarzuty z art. 163 kodeksu karnego. Dotyczą one spowodowania pożaru i zawalenia się budynku, w rezultacie czego zginęło osiem osób. Podejrzanym grozi nawet do 12 lat więzienia.

Wybuch gazu 

Wybuch miał miejsce 4 grudnia wieczorem i doprowadził do całkowitego zniszczenia trzykondygnacyjnego domu. W trakcie akcji ratowniczej odnaleziono w gruzach ciała ofiar. Było wśród nich czworo dzieci.

Prokuratura wszczęła śledztwo, które wykazało istnienie bezpośredniego związku pomiędzy wybuchem gazu, a prowadzonymi pod ulicą pracami budowlanymi. Podejrzanych zatrzymano 18 grudnia. Aresztowani złożyli wyjaśnienia, jednak prokuratura poinformowała, że ich treść musi zostać poddana weryfikacji, co wymaga czasu. Stąd wnioskowano o areszt.

Kwalifikacja prawna zarzucanego czynu jest identyczna dla wszystkich podejrzanych. Różnice występują jedynie w treści zarzutów w zależności od roli odgrywanej w sprawie. Śledczy nie udzielają informacji związanych z wyjaśnieniami samych podejrzanych. Ofiary wybuchu tragedii zostały pochowane 19 grudnia na cmentarzu parafialnym w Szczyrku.

Źródła: www.fakt.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij