×

Zostanie wprowadzona godzina policyjna? Minister zdrowia odpowiada

Czy w związku z coraz bardziej pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną, rząd zdecyduje się wprowadzić stan nadzwyczajny w Polsce? Minister zdrowia nie wyklucza takiego scenariusza.

Dodatkowe obostrzenia

W całym kraju dramatycznie rośnie liczba osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2, a także tych, którzy wymagają natychmiastowej hospitalizacji i leczenia respiratorem. Do szpitali trafia coraz więcej osób w młodym i średnim wieku.

Dlatego rząd zmuszony był wprowadzić tzw. „twardy lockdown”. W związku z tym od soboty (27 marca) w życie weszły dodatkowe obostrzenia, m.in. obowiązywać zaczął limit w sklepach, na targowiskach i poczcie. Ponadto zamknięto salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także przedszkola i żłobki.

Taki stan rzeczy ma się utrzymać do 9 kwietnia. Jeżeli sytuacja w tym czasie się nie poprawi, rząd prawdopodobnie przedłuży wprowadzone restrykcje, a nawet zdecyduje się na całkowity lockdown, jak to miało miejsce w ubiegłym roku.

Sam minister zdrowia Adam Niedzielski w sobotę (27 marca) na antenie RMF FM przyznał, że liczba zachorowań na Covid-19 wskazuje na to, że stan jest krytyczny:

Wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę, patrząc i na statystki, i na regulacje, że to już nie jest ten czas, kiedy trzeba sobie udowadniać, jak obejść regulacje, bo to jest narażanie bezpieczeństwa swojego i najbliższych.

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia odnotowało 31 757 przypadków zakażeń i 448 zgonów. Czy to wymusi na rządzących kolejne działania?

Rząd wprowadzi stan nadzwyczajny w Polsce?

Dziennikarz RMF FM zastanawiał się, czy dotychczasowe obostrzenia nie są za słabe i w związku z tym nie należałoby wprowadzić w Polsce stanu nadzwyczajnego. Szef resortu zdrowia odpowiedział:

Jak patrzę na porównania międzynarodowe dotyczące obostrzeń, które są stosowane u nas w Polsce i zagranicą, to jedynym elementem, który odróżnia nas w poważny sposób, to zastosowanie godzin policyjnych, czyli całkowitego zakazu wychodzenia z domu. Regulacyjnie my musielibyśmy takie obostrzenia wprowadzać poprzez ustawę. Rząd bierze wszystkie scenariusze pod uwagę, te optymistyczne, ale przede wszystkim te pesymistyczne.

Dopytywany, czy rząd planuje wprowadzić godzinę policyjną w czasie świąt wielkanocnych, Niedzielski odpowiedział:

Jeżeli sytuacja będzie taka, że nie będziemy widzieli w ciągu najbliższego tygodnia, półtora tygodnia, w tym okresie okołoświątecznym, że dochodzi do przesilenia, że zmieniają się trendy, to na pewno będziemy musieli rozważyć takie scenariusze.

Przy okazji szef MZ wskazał, że obecnie bardzo trudna sytuacja jest na Śląsku:

Przygotowujemy specjalne plany ewentualnej relokacji tamtejszych pacjentów z wykorzystaniem transportu lotniczego, wojskowego do tych regionów, gdzie są jeszcze dostępne łóżka szpitale. Tutaj prace logistyczne i przygotowania trwają pełną parą.

Źródła: tvn24.pl, forsal.pl, www.gazetaprawna.pl
Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij