Sposoby na ciągle psującą się pralkę. Mało kto je zna

  Sposoby na ciągle psującą się pralkę. Mało kto je zna

  Kobieta wkłada ubrania do pralki
  Kobieta wkłada ubrania do pralki
  Źródło zdjęć: © Getty Images, | Guido Mieth
  03.03.2024 10:27

  Bez pralki codzienne życie byłoby wyjątkowo skomplikowane, a zachowanie czystości stanowiłoby wielkie wyzwanie. Jeśli ostatnio zaczęło ci się wydawać, że twoja pralka nie funkcjonuje prawidłowo, wydaje z siebie nietypowe odgłosy, a ubrania wychodzą z niej nieświeże i nie do końca czyste, nadszedł czas na interwencję. Jak zadbać o dłuższą żywotność pralki?

  Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak długo pralka może być użyteczna, to na pewno nie zdajesz sobie sprawy, jak wielki masz na nią wpływ. Nie ma sensu czekać na pierwsze oznaki awarii, lepiej podjąć działanie już dziś. Urządzenie nie oczyści się samo z kamienia, nieprzyjemnego zapachu czy grzybów. Więc przygotuj się do pracy i odkryj, jak za pomocą domowych metod możesz przedłużyć żywotność pralki.

  Jak wydłużyć żywotność pralki?

  Pralka potrzebuje naszej uwagi, co oznacza, że poza wrzucaniem do niej ubrań, musimy także zawczasu zadbać o jej konserwację i regularne czyszczenie. Gdy ją zaniedbamy, szybko może dojść do awarii. Nie potrzebujesz drogich środków czyszczących czy pomocy specjalisty. Możesz samodzielnie, tanio i efektywnie dać pralce drugie życie.

  Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

  W idealnym świecie powinieneś zacząć dbać o pralkę już od momentu jej zakupu, aby uniknąć nagromadzenia się brudu, kurzu i pleśni. Jeśli będziesz to ignorować, może się okazać, że twoje ubrania zaczną nieprzyjemnie pachnieć, a pralka zacznie wibrować i hałasować podczas prania. Zamiast udawać, że problem nie istnieje, postaw na domowe środki czyszczące i zastosuj je, twoje finanse również na tym skorzystają.

  Domowy sposób na wydłużenie życia pralce

  Chcąc przedłużyć funkcjonowanie pralki, sięgnij do kuchni po ocet, który świetnie i szybko radzi sobie z brudem oraz pleśnią. Ten prosty środek skutecznie dezynfekuje i czyści wnętrze pralki, kosztując przy tym niewiele. Wystarczy, że wlejesz ocet do bębna i dozownika, a potem uruchomisz urządzenie "na pusto" w wysokiej temperaturze. Aby uniknąć awarii pralki, użyj również sody oczyszczonej, którą możesz aplikować osobno lub w połączeniu z octem. Po zakończonym cyklu otwórz drzwiczki pralki, by bęben mógł wyschnąć.

  Tym samym domowym detergentem przeczyść również uszczelkę gumową pralki, gdyż to tam kryje się najwięcej zabrudzeń, włosów i pleśni. Ważne dla długowieczności pralki jest również dbanie o czystość szuflady na proszek. Mało kto zdaje sobie sprawę, że proszek tworzy osad i z czasem zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach. Skuteczne wyczyszczenie szuflady wymaga jej wyjęcia i namoczenia w ciepłej wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego, dzięki czemu zabrudzenia łatwo odejdą, a ty tym samym znacząco wydłużysz życie swojej pralki.

  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także