×

Sondaż wyborczy 2020. Rafał Trzaskowski zwycięży w wyborach?

Sondaż wyborczy 2020. Najnowsze sondaże nie pozostawiają złudzeń, że Andrzej Duda z dnia na dzień traci szanse na reelekcję. Najnowsze badania pokazują, że w II turze przegra z Rafałem Trzaskowskim lub Szymonem Hołownią! Jak to możliwe?

Wybory w czasie pandemii

Tegoroczne wybory prezydenckie z pewnością przejdą do historii za sprawą politycznych zawirowań, których jesteśmy świadkami od kilku miesięcy. Obserwując obecne sondaże wyborcze można znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego partia rządząca tak bardzo naciskała na to, aby wybory prezydenckie odbyły się w pierwotnie przewidzianym terminie.

Rządzący już wtedy zdawali sobie sprawę, że wraz z upływem czasu będzie rosła niechęć do obecnego prezydenta, spowodowana rozgoryczeniem wynikającym z epidemii koronawirusa. Nie bez powodu minister Szumowski mówił o wyborach prezydenckich, że będą w pełni bezpieczne dopiero za 2 lata. Prawdopodobnie był świadomy tego, że liczba zakażeń nie będzie malała.

Przypomnijmy, że minęły już prawie 4 miesiące odkąd Polska zmaga się z epidemią koronawirusa, a dzienna liczba zakażeń nie maleje, lecz jest znacznie wyższa od tych odnotowywanych w początkowej fazie epidemii. Taka sytuacja zdecydowanie sprzyja przeciwnikom Andrzeja Dudy, co znajduje odzwierciedlenie w sondażach.

Sondaż wyborczy

Najnowsze badanie przeprowadzone przez IBRiS dla tygodnika „Polityka” wskazuje, że I turę wyborów wygrałby z 43,1 % głosów Andrzej Duda, wyprzedzając Rafała Trzaskowskiego z 27,4 % poparciem oraz Szymona Hołownię z 10,1 % głosów.

Na dalszych miejscach znaleźliby się Władysław Kosiniak-Kamysz z 7,5 % głosów, Krzysztof Bosak z 6,2 % i Robert Biedroń z 4,5 %. Do tej pory, pomimo trwającej od wielu miesięcy kampanii, aż 1,2 % badanych nie wie, na kogo odda swój głos.

II tura dla Trzaskowskiego lub… Hołowni

Według badania IBRiS w II turze wygrałby Rafał Trzaskowski. Obecny prezydent Warszawy otrzymałby 46 % głosów. Andrzej Duda mógłby liczyć na 45,2 %  głosów poparcia. 8,8 % ankietowanych wciąż jest niezdecydowanych.

Inny sondaż przeprowadzony na zlecenie TVP info przez Instytut Badań Pollster wskazuje, że jeśli do II tury przejdzie Szymon Hołownia, to niezależny kandydat wygra wybory stosunkiem głosów 52 % do 48 %. Z kolei, jeśli w II turze znajdzie się Władysław Kosiniak-Kamysz, to obaj kandydaci uzyskaliby po 50 % głosów. W przypadku awansu Krzysztofa Bosaka, Andrzej Duda wygrałby stosunkiem głosów 58 % do 42 %, a Roberta Biedronia 56 % do 44 %.

Fotografie: Imgur (miniatura wpisu), Instagram

Polecane

Może Cię zainteresować