×

Stan powietrza w Polsce przeraża. Zdjęcia smogu wykonane z samolotu pokazują skale problemu

Trwa ciągła walka ze smogiem. Niestety efektów nie widać, a Polacy wciąż oddychają bardzo zanieczyszczonym powietrzem.

Pokazał skalę problemu

Niedawno w mediach społecznościowych pan Ireneusz Kopeć zamieścił zdjęcia, które wykonał z pokładu samolotu. Pokazują one jak wygląda smog, który nas truje.

Przyzwyczailiśmy się do szarej rzeczywistości?

Jak pisze w poście na Facebooku pan Kopeć:

Smog, który stał się dla nas codziennością, czymś z czym trzeba żyć. Przechodzimy obok niego (dosadnie to w nim) obojętnie, mimo tego, że każdego roku – ze względu na złą jakość powietrza, umiera w Polsce około 44 tysięcy ludzi! Świadomość rośnie i już wiemy, że gdy przychodzi wyżowa pogoda, to wystąpi zjawisko inwersji temperatury i powstanie na najbliższe kilka dni gryząca mgła, lekko utrudniająca oddychanie

Kiedy możesz zobaczyć powietrze…

Mężczyzna pokazał jak faktycznie wygląda smog, czyli nienaturalne zjawisko atmosferyczne, polegające na współwystępowaniu pyłów i innych zanieczyszczeń powietrza wskutek działalności człowieka oraz zjawisk pogodowych tj. znaczne zamglenie i słaby wiatr.

Przekroczone normy

Zdjęcia zrobiono nad Śląskiem, jedno rano ok. godz. 10:00 a drugie wieczorem po godz. 21:00. Nie widać na nich nic poza najwyższymi rybnickimi kominami.

Jak opisuje dalej pan Ireneusz:

Większość zanieczyszczeń przemysłowych, spaliny samochodowe, oraz to, co wyrzucają nasze kominy z opalanych węglem pieców, miesza się do wysokości 100-200 metrów nad ziemią, tworząc śmiertelne zagrożenie dla naszego życia. I z każdą godziną zwiększa się stężenie zanieczyszczeń w powietrzu. Tylko tego dnia normy powietrza nad Śląskiem były przekroczone 200-500%!!

Nie bądźmy obojętni

Pan Ireneusz Kopeć ma nadzieję, że wzrost świadomości na temat zanieczyszczeń powietrza przyczyni się do jego poprawy.

Może jak ktoś zobaczy to zdjęcie, to zda sobie sprawę, że na co dzień on i jego dzieci oddychają śmiertelną mieszanką. Może dzięki temu przestaną być obojętni na zjawisko smogu? Może z troski o zdrowie swoje i swoich bliskich, wymienią starego „kopciucha” na piec ekologiczny? Może zaczną zwracać uwagę sąsiadom zatruwającym im życie?

Przerażające statystyki

Polska zajmuje niechlubne miejsce w czołówce najbardziej zanieczyszczonych państw Unii Europejskiej. Ponad połowa najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii znajduje się w naszej ojczyźnie…

Największy udział w tworzeniu smogu w miastach ma tzw. niska emisja, czyli dym z pieców i kotłowni opalanych kiepskiej jakości węglem, drewnem i śmieciami oraz transport drogowy.

Co nam grozi?

Najbardziej szkodliwymi składnikami smogu są pyły zawieszone (PM10 i PM2,5), dwutlenek siarki, tlenki azotu, benzo(a)piren i metale ciężkie. Oddychanie powietrzem z takimi „dodatkami” może być przyczyną kaszlu i prowadzić do alergii. Często jest powodem zaostrzenia objawów astmy. Może również przyczynić się do powstawania chorób nowotworowych.

Nie bagatelizujmy tego problemu. Chodzi o zdrowie nasze i naszych bliskich

Polecane

Może Cię zainteresować