×

Śmigłowiec ratuje ciężarną chorą na Covid-19. Dramatyczna akcja w Zgierzu

Śmigłowiec ratuje ciężarną, chorą na Covid-19. Przebieg zakażenia u kobiety jest bardzo ciężki. Pacjentkę przewieziono do Szpitala Klinicznego w Lublinie, gdzie podłączono ją do płucoserca.

Koronawirus w ciąży

Światowa Organizacja Zdrowia od dawna uspokaja, że nic nie wskazuje na to, by kobiety w ciąży należały do grupy podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, ani nie znaleziono dowodów na przenoszenie się koronawirusa z matki na dziecko. Jednakże przyszłe mamy zmagają się z dużymi wątpliwościami.

Dla ciężarnych, które uległy zakażeniu koronawirusem perspektywa porodu jest na pewno obarczona dodatkowym stresem. Czasem, niestety, ma on solidne podstawy.

W sobotę po południu załoga wojskowego śmigłowca Sokół musiała podjąć akcję ratującą 35-letnią kobietę będącą w 24. tygodniu ciąży.

 

Śmigłowiec ratuje ciężarną

Jak podaje TVN24, U ciężarnej kobiety, zakażonej koronawirusem, doszło do nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Pacjentka spodziewa się dziecka, jest obecnie w szóstym miesiącu ciąży. Szpital w Zgierzu, w którym do tej pory przebywała, nie dysponuje specjalistyczną aparaturą odpowiednią do jej stanu. Sytuacja wymagała szybkiej decyzji.

W sobotę po południu w powietrze wzbił się wojskowy śmigłowiec Sokół, po czym wylądował na płycie przy zgierskim szpitalu. Na miejscu czekała już karetka z pacjentką. Kobieta przetransportowano śmigłowcem do Szpitala Klinicznego w Lublinie, gdzie od razu podłączono ją do ECMO, czyli płucoserca, ratującego pacjentów z ostrą niewydolnością oddechową.

Stan pacjentki nadal jest ciężki. Lekarze robią co mogą, by uratować ją i dziecko.

101-latka pokonała koronawirusa
Twitter

Źródła: tvn24.pl, www.hellozdrowie.pl
Fotografie: imgur.com (miniatura wpisu), Imgur

Może Cię zainteresować

zamknij