×

Nie żyje Nepalka i dwójka jej dzieci. Zginęli, bo kobieta miała okres

To tradycja, wiara… czy po prostu zacofanie? Trudno jednoznacznie określić motywy silnie zakorzenionych praktyk „chaupadi”, czyli całkowitej izolacji miesiączkujących kobiet.

Wygnana do chatki menstruacyjnej…

Co roku, media donoszą o śmierci jakiejś Nepalki, wygnanej do chatki menstruacyjnej, gdzie musiała przebywać aż skończy się jej okres. I tak to właśnie wyglądało w przypadku 35-letniej Amby Bohory, która zabrała ze sobą dwóch synów (7 i 9 lat).

Próbowali się tylko ogrzać

Matka z dziećmi spędziła noc w chatce, położonej niedaleko domu. Temperatura spadła w nocy poniżej zera. Nepalski klimat jest surowy, więc rozpalenie ogniska jest bezwzględną koniecznością. Rano cała trójka już nie żyła.

Jak informuje oficer policji, Uddhab Singh Bhatt:

Prawdopodobnie kobieta próbując się ogrzać, postanowiła rozpalić ogień. Kiedy rodzina poszła spać, płomienie zajęły koc i pożar doprowadził do śmierci trzech osób. Podejrzewamy, że zatruli się dymem

Makabrycznego odkrycia dokonała następnego dnia rodzina kobiety.

Zakazy i zaostrzenia kar nie przyniosły oczekiwanego skutku

Chaupadi jest zakazana w Nepalu od 2005 roku. Pomimo to, nadal jest praktykowana i nadal przyczynia się do śmierci wielu kobiet. Rząd w Katmandu próbuje walczyć ze zwyczajem, zaostrzając kary. Od 2017 roku zgodnie z przepisami, osoba, która zmusza kobietę do opuszczenia domu podczas miesiączki, może trafić na trzy miesiące do aresztu lub zapłacić mandat o równowartości 30 dolarów.

Ludność nepalska jednak obawia się bardziej Boga niż rządu. Nie chcą porzucać tradycji wywodzącej się z jednego z odłamów hinduizmu, według której miesiączkująca kobieta rzekomo stanowi zagrożenie dla swojej rodziny i musi przebywać w odosobnieniu.

Zakaz dotykania

Kobiety w czasie okresu uważane są za nieczyste. Mają wówczas zakaz dotykania innych osób, bydła a nawet książek. Nie mogą także brać w dłonie dotykać jedzenia, które będą jedli inni członkowie rodziny.

Inne przypadki

W styczniu 2018 roku 21-letnia kobieta, przebywająca w prowizorycznej chatce, najprawdopodobniej zaczadziła się usiłując ogrzać pieczarę. Inne najczęstsze przypadki śmierci związane z chaupadi, to przeważnie ataki dzikich zwierząt lub zamarznięcia.

Może Cię zainteresować