×

Śmierć 30-letniej Izy w Pszczynie. Adam Niedzielski ujawnił wyniki kontroli NFZ

Śmierć 30-letniej Izy w Pszczynie wstrząsnęła całą Polską. W tej sprawie pojawiło się wiele znaków zapytania. Po fali protestów, które przeszły przez cały kraj, w pszczyńskim szpitalu przeprowadzono kontrolę. Minister Adam Niedzielski zdradził, co ujawniono.

Śmierć 30-letniej Izy w Pszczynie

Przypomnijmy: do dramatycznych wydarzeń doszło 2 września w szpitalu w Pszczynie. Iza trafiła do placówki w 22. tygodniu ciąży. Stwierdzono u niej bezwodzie z brakiem szans dziecka na przeżycie. Mimo to lekarze nie zdecydowali się na przeprowadzenie aborcji. Czekali, aż serce dziecka przestanie bić. W końcu na zawsze zatrzymało się także serce Izy. Zrozpaczona mama młodej kobiety mówiła, że „Izę potraktowano jak śmiecia”.

Gorączka wzrasta, oby nie dostać sepsy, bo stąd nie wyjdę

– tak brzmiała jedna z ostatnich wiadomości, wysłanych przez Izę do mamy.

Dwaj lekarze, którzy pełnili dyżur, gdy Iza trafiła na oddział, zostali zawieszeni. Zarzekali się jednak, że zrobili wszystko, by pomóc pacjentce. Wkrótce pojawiły się doniesienia, że szpital sfałszował dokumentację. Na jaw zaczęły wychodzić kolejne niepokojące informacje.

Z wpisu w kartotece wynikało, jakoby u Izy doszło do poronienia septycznego. Tak naprawdę nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie doszło do obumarcia płodu, ponieważ jego stan nie był monitorowany. Wiele osób wiązało zgon 30-latki z zeszłorocznym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Inni zwracali uwagę, że wyrok nie miał tutaj znaczenia, ponieważ lekarze mieli obowiązek ratować życie młodej matki.

Co wykazano podczas kontroli?

Po śmierci Izy i fali protestów, NFZ rozpoczęło kontrolę w szpitalu w Pszczynie. Dzisiaj w „Rozmowie Piaseckiego” szef resortu zdrowia ujawnił wyniki tej kontroli.

Jest rzeczywiście wynik kontroli NFZ, gdzie konsultant krajowy został poproszony o zweryfikowanie i ocenę tej sytuacji. Niestety wypada to kiepsko dla zespołu, który tam pracował

– przyznał Adam Niedzielski.

To były po prostu błędne decyzje, które niestety się zdarzają

– dodał minister zdrowia.

Dopytywany o szczegóły Adam Niedzielski zapowiedział, że wkrótce przedstawi szczegóły kontroli. Konferencja z udziałem ministra odbędzie się w środę o godz. 11 w centrali NFZ.

Co na to pszczyńska placówka? Rzeczniczka szpitala Barbara Zejma-Oracz oświadczyła, że szpital nie otrzymał informacji dotyczących wyników kontroli NFZ, ani też wiadomości o zakończeniu tej kontroli. Zapewniła jednak, że szpital współpracuje z organami, które prowadzą kontrolę.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować