×

10 najpopularniejszych przesądów związanych ze ślubem, które wydają się dość zabawne

Choć nikt z nas się do tego nie przyzna, każdy wierzy w jakieś zabobony. Przesądy, o których mówiły nam babcie siedzą gdzieś w naszej głowie i mimo woli poddajemy się im. Czy to piątek trzynastego, czy po prostu czarny kot.

Szczególnie popularne są przesądy dotyczące ślubów. Panna Młoda pragnie, by wszystko było idealne, a samo małżeństwo szczęśliwe i udane. Wiadomo, lepiej dmuchać na zimne i dostosować się do całej listy wierzeń, które mają zapewnić pomyślność.

Choć czasem wydają się zabawne i nierozsądne, są częścią naszej kultury. Warto podtrzymywać tradycję, jednak należy je interpretować z przymrużeniem oka.

Jakie są te najpopularniejsze dotyczące ślubów? Oj, jest ich cała masa.

Miesiąc

Podobno pod żadnym pozorem nie powinno się brać ślubu w miesiącach, które nie mają w nazwie litery „r”. Najlepsze dni to Boże Narodzenie lub Wielkanoc. Szczególnie należy unikać adwentu i Wielkiego Postu. Nasi dziadkowie nieufnie również podchodzili do maja i listopada, stąd też przekonanie, że te dwa miesiące są szczególnie nieodpowiednie na zawieranie związku małżeńskiego.

Jednak urzędnicy udzielający ślubów nie widzą zależności między miesiącem ślubu, a rozwodami, nie ma także dowodów na poparcie tezy „w maju ślub, szybki grób”. Tak więc bez obaw, miesiąc nie ma chyba większego znaczenia w dalszych losach małżeństwa.

Szczęście wleci przez buty

Panna Młoda powinna zostawić buty na parapecie kilka dni przed ślubem. Dzięki temu przez okno wleci do nich szczęście i tym samym zapewni sobie piękną pogodę.

Skoro szczęście zapewnia para butów na parapecie to może warto od razu wystawić kilka par? Szkoda, że to nie takie łatwe! Pomyślność raczej zależy od samych małżonków, choć nowa para butów uszczęśliwiła niejedną kobietę.

Panna Młoda nie powinna spoglądać za siebie

W tym przypadku przesąd jest związany z welonem i Panną Młoda, która musiałaby go poprawić. Obowiązek dbania o ozdobę należy przekazać druhnie, by przyszła żona pod żadnym pozorem nie spojrzała za siebie.

Jesteśmy przekonani, że żadna Panna Młoda nie powinna tego robić, szczególnie w dniu ślubu, jednak bardziej w metaforycznym znaczeniu.

Panna Młoda powinna iść po lewej stronie

Pan Młody powinien mieć wolą prawą rękę, którą może odganiać złe moce pragnące uniemożliwić zawarcie małżeństwa.

Pozostaje jedynie pytanie, czy ojciec Panny Młodej posiada tak niezwykłe mocy, gdyż najczęściej to on prowadzi córkę do ołtarza.

Coś niebieskiego, starego, nowego i pożyczonego

Każda z tych rzeczy kolejno zapewnia wierność małżonka, wsparcie rodziny, dostatek i pomyślne złączenie rodzin.

Najpopularniejsze wierzenie, które jest częścią prawie każdego ślubu. Ileż to Panien Młodych dobiera dodatki tak, by każdy z nich znalazł się blisko niej? Najbardziej ciekawi nas, czy niebieskie przedmioty faktycznie zapewniają wierność ukochanego.

Druhna panny młodej nie może być w dniu ceremonii w ciąży

I do tego powinna być panną oraz absolutnie nie wolno jej nosić białego stroju.

Z drugiej strony, poród mógłby zepsuć całą ceremonię, a tego raczej byśmy nie chcieli. Również biały strój może mieć logiczne wytłumaczenie, w końcu byłoby wpadką pomylić druhnę z Panną Młodą.

Deszcz oznacza szczęście

Nie do końca wiadomo z jakiej racji deszcz miałby oznaczać szczęście. Istnieje także inny przesąd, że ulewa może zwiastować łzy w małżeństwie.

Niestety na pogodę nie mamy wpływu, ale pojawia się również ważna kwestia – wystawiać buty na parapet czy jednak modlić się o ten deszcz?

Żadna kobieta nie powinna przymierzać sukni ślubnej

A sama Panna Młoda powinna ubierać ją tylko, gdy to konieczne. Przymiarki i poprawki są jak najbardziej w porządku, jednak w innym razie może to przynieść pecha. Z kolei jeśli inna kobieta założy suknię ślubną, zostanie starą panną.

Biada więc niezamężnej kobiecie, która skusi się na założenie sukni ślubnej.

W bukiecie nie powinno być kolczastych róż

Róże w bukiecie mają swoje prawa i obowiązki, jednak pod żadnym pozorem nie powinny mieć kolców. Ciernie w bukiecie będą cierniami w życiu małżeńskim.

Sprytne wytłumaczenie, jednak raczej żadna Panna Młoda nie chciałaby pokaleczyć sobie palców niosąc bukiet w dniu ślubu.

Para powinna wracać inną drogą

Oczywiście inną niż ta, którą przyjechali. W ten sposób uda im się zgubić idące za nimi nieszczęścia.

Miejmy nadzieję tylko, że nieszczęścia zgubią się po drodze, bo skoro raz nas znalazły, inna trasa raczej ich nie powstrzyma.

A teraz szczerze, które z nich uskuteczniłyście? Jakie znacie inne przesądy, które was rozbawiły? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Może Cię zainteresować

zamknij