×

Ten zwykły lot okazał się dla papieża wyjątkowy. Pierwszy raz doszło do takiego wydarzenia

To była wyjątkowa podróż! Podczas lotu z Santiago do Iquique w Chile, papież Franciszek udzielił ślubu na pokładzie samolotu stewardessom. Oboje mają już dwójkę dzieci: 6-letnią Rafaelę i 3-letnia Isabelę.

Powiedzieliśmy papieżowi, że jesteśmy mężem i żoną, że mamy dwójkę dzieci i chcielibyśmy otrzymać błogosławieństwo… Wtedy zapytał nas, czy pobraliśmy się w Kościele – wspomina Ciuffardi.

Prawda jest taka, że para nie brała ślubu w Kościele. Trzęsienie ziemi uszkodziło świątynię w Chile i ostatecznie musieli odwołać ceremonię zaślubin w tym właśnie miejscu.

Zapytał mnie, czy faktycznie chcemy się pobrać. Zapytał po raz kolejny, czy jesteśmy pewni. Odpowiedzieliśmy, że tak. Byliśmy tego pewni – kontynuuje Ciuffardi.

To wtedy watykański urzędnik przygotował oficjalny akt małżeństwa.

To było historyczne wydarzenie. Nigdy wcześniej papież nie udzielił nikomu ślubu na pokładzie samolotu – dodaje Ciuffardi.

To jest sakrament, który zanika w dzisiejszym świecie – sakrament małżeństwa. Niech to, co się tutaj dzieje, zmotywuje innych do uzyskania tego pięknego sakramentu. Robię to z tego powodu – powiedział papież.

Papież również udzielił im kilku rad:

Obrączki nie powinny być zbyt ciasne, ponieważ będą Was torturować. Jeśli będą natomiast zbyt luźne, opadną. Musicie więc być ostrożni przy ich wyborze.

Gratulujemy i życzymy szczęścia!