×

Potężna burza nad Warszawą. Stolica walczy ze skutkami nocnej nawałnicy

Skutki burzy nad Warszawą. Potężna burza przeszła w nocy nad stolicy. Wielu mieszkańców mówi, że dawno czegoś takiego nie widziało. Państwowa Straż Pożarna nie nadążała z interwencjami, których ciągle przybywało (łącznie było ich 301). Jeszcze nad samym ranem 16 000 mieszkańców było bez prądu. Nie wiadomo, kiedy służby uporają się ze skutkami nawałnicy.

Skutki burzy nad Warszawą

Większość warszawskich ulic jest zalanych wodą, bo studzienki kanalizacyjne nie nadążają z jej odbieraniem. Jak podano, natężenie opadów sięgało 10 mm na 10 minut, wiatr wiał z prędkością do 95 km/h. Największe piekło rozpętało się wczoraj wieczorem, pomimo zapadnięcia nocy niebo przez dłuższy czas było praktycznie cały czas jasne z powodu ilości wyładowań elektrycznych.

Sparaliżowane miasto

W najgorszej sytuacji znaleźli się ci, którzy wczoraj wieczorem wracali swoimi samochodami lub komunikacją miejską do domów. Nagłe pogorszenie sytuacji pogodowej sprawiło, że poruszanie się po drodze było prawdziwym wyzwaniem.

Nie wiemy jednak dokładnie, do ilu wypadków z tego powodu doszło. Gwałtowny wiatr powalił wiele drzew i w kilku miejscach uszkodził trakcję tramwajową. Tak się stało m.in. na Woli, gdzie drzewo spadło na tory bardzo blisko przystanku, na szczęście nikomu nic się nie stało.

Są niestety ofiary śmiertelne

Jak dotąd wiadomo o co najmniej 7 zerwanych dachach, ale straty są cały czas szacowane. W mieście jest już spokojnie, burzowy front przeszedł dalej na północny wschód, przetoczył się przez Białystok (tam też spowodował duże straty), państwa bałtyckie i dotarł do Rosji.

Sytuacja w Warszawie jest o tyle poważna, że zbiegła się w czasie z awarią oczyszczalni Czajka, tak jak rok temu, znów tysiące litrów nieczystości na sekundę trafia do Wisły.

Ogólnie w całym kraju Państwowa Straż Pożarna odnotowała 1941 interwencji, w tym 233 pożarów. Wiadomo o 1 ofierze śmiertelnej i 7 rannych na skutek pożarów, oraz o aż 13 ofiarach śmiertelnych i 173 rannych, na skutek tzw. miejscowych zagrożeń.

Źródła: warszawawpigulce.pl, wawainfo.pl, www.onet.pl

Może Cię zainteresować