×

Skuteczna szczepionka na koronawirusa. Premier ujawnia, kiedy dotrze do Polski

Na taką wiadomość czekał świat. „To wielki dzień dla nauki i ludzkości” – ogłosił w poniedziałek dr Albert Bourla, dyrektor generalny firmy Pfizer. Jest już skuteczna szczepionka na koronawirusa. Ta wiadomość wywołała prawdziwą euforię również wśród polskich polityków!

Skuteczna szczepionka na koronawirusa

Doniesienia na temat szczepionki na COVID-19 śledzimy już od miesięcy. Mimo szumnych zapowiedzi i wielkich obietnic, na dobre wieści naprawdę długo trzeba było czekać. Czyżby coś wreszcie się zmieniło?

To wielki dzień dla nauki i ludzkości

– ogłosił dzisiaj dr Albert Bourla, dyrektor generalny firmy Pfizer.

Badania firmy Pfizer pokazują, że opracowana przez spółkę szczepionka zapobiega 90 proc. infekcji koronawirusem! W trzeciej fazie badań uczestniczyło ponad 43 tys. osób, a infekcję stwierdzono u 94 osób.

Jak informuje bussinessinsider.com, badania dotyczą tych osób, które wcześniej nie przechodziły choroby. Wyniki oparto natomiast na pierwszej analizie skuteczności przeprowadzonej przez zewnętrzny i niezależny komitet monitorujący dane z trzeciej fazy badania klinicznego.

Ta wiadomość wywołała prawdziwą euforię na rynku. Wcześniej zakładano, że szczepionka przeciwko koronawirusowi będzie skuteczna w co najmniej 75 proc.

1,3 miliarda szczepionek do 2021 r.

Producenci podkreślają, że po podaniu szczepionki pacjentom nie wystąpiły skutki uboczne, a przynajmniej żadne istotne. Według badań przeprowadzonych przez Pfizer i BioNTech, ochronę przed COVID-19 osiąga się 28 dni od pierwszego szczepienia, które zakłada podanie pacjentowi dwóch dawek.

Pfizer informuje, że do końca tego roku będzie w stanie dostarczyć 50 milionów dawek, a do końca 2021 – około 1,3 miliarda.

Są jednak także złe wieści. Np. taka, że szczepionka musi być przechowywana w bardzo chłodnym miejscu w temperaturze poniżej -80 °C. W dodatku nie wiadomo jeszcze, jak długo utrzyma się odporność na koronawirusa po zaszczepieniu.

Jednak firmy już planują wystąpić o awaryjną zgodę na użycie szczepionki do końca miesiąca. To moment, w którym potrzebowaliśmy dobrych informacji. W niedzielę przekroczyliśmy granicę 50 milionów zakażeń koronawirusem na całym świecie.

Premier Polski o szczepionce

Podczas dzisiejszej konferencji Mateusz Morawiecki nie krył radości z powodu informacji o stworzeniu skutecznej szczepionki. Swoje przemówienie rozpoczął od słów:

Wszystkie media obiegła wiadomość, która niesie nadzieję. Firma BioNTech/Pfizer ogłosiła, że ich szczepionka ma 90% skuteczności. Nie możemy jeszcze tej szczepionki dystrybuować, ale jesteśmy bliżej niż wyobrażaliśmy sobie to dwa tygodnie temu.

Premier od razu zapewnił, że Polska ma równe prawo z innymi krajami Unii Europejskiej do korzystania z tych szczepionek:

Chcę potwierdzić, że poprzez umowy, do których przystąpiliśmy latem tego roku, mamy równe prawo z innymi krajami UE do korzystania z tych szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji. […] Chcemy mieć co najmniej dwadzieścia kilka mln szczepionek i dostaniemy je w tym samym czasie, jak inne kraje, bo tak jest skonstruowana umowa, którą podpisaliśmy.

Stwierdził również, że już być może będą one dostępne w Polsce za 3-4 miesiące i będą przeznaczone „dla chętnych”. Jednak głównie dla osób starszych i pracowników służb medycznych oraz mundurowych.

Mateusz Morawiecki zaapelował do Polaków:

Postarajmy się tą społeczną dyscyplinę, która jest teraz narzucona, przestrzegać i zachować w najbliższych dniach. Naszym celem jest powrót do normalności – dzięki szczepionce i dzięki dyscyplinie – to dwa skrzydła tego samego działania.

Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować