×

GIS wycofuje ten rodzaj cukru! Jest skażony i może powodować niebezpieczną reakcję alergiczną

Główny Inspektor Sanitarny opublikował wiadomość o wycofaniu ze sprzedaży pewnego rodzaju cukru. Spożycie go może wywołać groźne schorzenia, w szczególności u osób wrażliwych na określone substancje. O jaki cukier chodzi?

Skażony cukier

GIS ostrzega przed zakupem produktu o nazwie Bio Cukier Kokosowy. W swoim oświadczeniu informuje, że stwierdzono w nim obecność glutenu. Oznacza to, że może wywołać reakcję alergenną u osób uczulonych na tę substancję.

W komunikacie czytamy:

W związku ze stwierdzeniem niezadeklarowanej substancji alergennej – glutenu powyżej 80 mg/kg w próbce ekologicznego cukru kokosowego importer produktu z Holandii zdecydował o wycofaniu niektórych partii z obrotu. Jedna z wycofywanych partii została dostarczona do firmy Intenson Europe sp. z o.o., która zapakowała produkt w opakowania jednostkowe o wadze 350 g i 200 g oznakowane jak wskazano poniżej. Spożycie produktu przez osoby uczulone na gluten może wywołać reakcję alergenną

O które partie chodzi?

W próbce cukru kokosowego odkryto obecność glutenu na poziomie powyżej 80 mg/kg. Natychmiast po poinformowaniu przez GIS o wadzie produktu spożywczego, rozpoczęto procedurę wycofywania go ze sprzedaży. Państwowa Inspekcja Sanitarna nadzoruje przebieg tego procesu.

Ze sprzedaży wycofano następujące partie produktu: o wadze 350 g – nr partii L191113, L191216 i o wadze 200 g – nr partii L191115, L191127 i L191216 z datą ważności do 10 marca 2022 r.

GIS radzi, aby osoby cierpiące na celiakię (nietolerancję glutenu) unikały spożycia wymienionych partii produktu. Do objawów nietolerancji glutenu należą m.in.: bóle i wzdęcia brzucha, biegunki tłuszczowe lub wodniste, ciągłe uczucie zmęczenia czy wysoki poziom cholesterolu. 

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Pixabay.com

Może Cię zainteresować