×

Porywisty wiatr sieje spustoszenie w całej Polsce. Jest jedna ofiara śmiertelna

Silny wiatr szaleje w Polsce od wczorajszej nocy. Wichury spustoszyły kilka miast, a strażacy mieli ręce pełne roboty – musieli interweniować ponad 4 tys. razy. Rozmiar zniszczeń pokazują zdjęcia z całego kraju. Jednak do największej tragedii doszło na Podkarpaciu. Wiatr powalił drzewo, które runęło na samochód. Ratownicy ruszyli na pomoc, ale nie zdołali uratować jednej osoby.

Silny wiatr sieje spustoszenie w Polsce

Już od wczorajszego wieczora całą Polskę pustoszy porywisty wiatr osiągający prędkość od 100 do 150 km/h. Za wichury odpowiada niż Mortimer, który sprowadził wichury nad kraj. Strażacy co chwilę są wzywani do usuwania skutków wiatru. Z udostępnionych danych wynika, że tylko od północy do godziny 17 przeprowadzili 4092 interwencji w całym kraju.

Najwięcej razy strażacy wyjeżdżali w województwie wielkopolskim. Tylko tam śpieszyli z pomocą aż 770 razy. Sytuacja była dramatyczna także w województwach dolnośląskim i śląskim. Strażacy interweniowali tam odpowiednio 514 i 486 razy. Jednak to na pewno nie jest jeszcze ostateczna liczba akcji straży pożarnej związanych z porywistym wiatrem.

Silny wiatr w Polsce przyczynił się do kilku wypadków

Na razie służby donoszą o kilku rannych w związku z porywistym wiatrem. Do poważnego wypadku doszło na trasie S3 na wysokości Świebodzina. Wiatr zarzucił przyczepą ciężarówki jadącej w stronę Zielonej Góry. Właśnie wtedy w naczepę uderzył jadący za nią kierowca busa. Na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych, ale dwie osoby trafiły do szpitala.

Wichury nie ominęły także stolicy. Przy usuwaniu powalonego drzewa w Warszawie, jeden ze strażaków został ranny. Ale drzewa przewrócone przez wichurę na drogę, przyczyniły się także do innych wypadów w Lubuskim i Zachodniopomorskim. W trzech wypadkach poszkodowane zostały trzy osoby.

Tragiczne skutki wichury na Podkarpaciu

Do najtragiczniejszego wypadku doszło na Podkarpaciu tuż po godzinie 16, między miejscowością Nowy Nart, a Cholewianą Górą w powiecie niżańskim. W wypadku uczestniczyły cztery osoby podróżujące chevroletem. Na pojazd spadło powalone przez silny wiatr drzewo. Jednej osobie nic się nie stało, a dwie trafiły do szpitala. Jednak mimo szybkiej akcji i reanimacji nie udało się uratować życia kierowcy.

straż interweniuje przez silny wiatr w polsce

Twitter

Silny wiatr w Polsce pozostawił blisko 300 osób bez prądu

Poniedziałek z wichurami to także czas wielu awarii. Do godziny 18, Grzegorz Świszcz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa informował, że około 295 tys. odbiorców jest pozbawionych energii elektrycznej.

Na razie najwięcej awarii zgłaszali mieszkańcy województwa mazowieckiego. Prądu nie ma tam 71 tys. osób. Na drugim miejscu jest województwo wielkopolskie – około 64 tys. odbiorców nie ma dostępu do energii elektrycznej.

Alerty IMGW pierwszego i drugiego stopnia obowiązują w dziś w całej Polsce. Jest pewne, że będą aktualne co najmniej do późnych godzin wieczornych i możliwe, że będą przedłużone. Dla waszego bezpieczeństwa będzie lepiej, jeśli w miarę możliwości zostaniecie dzisiaj w domu.

Silny wiatr poczynił ogromne zniszczenia w całej Polsce. U was było podobnie?

Może Cię zainteresować

zamknij