×

11 aktorów serialu „Czarnobyl” zestawionych z prawdziwymi osobami, które grali

Serial „Czarnobyl” wyprodukowany przez stację HBO przypomina historię tragicznych wydarzeń z 1986 roku. Producenci chcieli pokazać światu, co wydarzyło się 26 kwietnia 1986 i pokazać tragiczne skutki katastrofy. Charakteryzatorzy postarali się, by aktorzy jak najbardziej przypominali prawdziwych ludzi związanych z wybuchem elektrowni w Czarnobylu.

Prawdziwa historia

„Czarnobyl” to fabularyzowana opowieść o tym, co działo się zaraz po katastrofie elektrowni atomowej. Jednak ekipa i aktorzy postarali się, żeby ich opowieść, jak najdokładniej zgadzała się z prawdą. Ogromne wrażenie robi przede wszystkim praca charakteryzatorów. To niesamowite, jak bardzo aktorzy przypominają osoby, w których role się wcielają.

Jessie Buckley jako Ludmiła Ignatenko, żona Wasilija

Ludmiła była żoną Wasilija – jednego ze strażaków, którzy jako pierwsi gasili pożar na dachu elektrowni. Przez dwa tygodnie patrzyła na agonię męża umierającego na chorobę popromienną. Nie odstępowała go na krok, mimo zakazów lekarzy i ciąży. Chęć bycia przy mężu przypłaciła utratą dziecka, u którego rozwinęły się wady związane z promieniowaniem.

Adam Nagaitis jako Wasilij Ignatenko, strażak

Strażacy gaszący pożar dachu elektrowni nie mieli pojęcia o zagrożeniu. Byli narażeni na bezpośredni kontakt z uszkodzonym reaktorem. U Wasilija i jego kolegów, szybko rozwinęła się choroba popromienna. Mężczyzna zmarł dwa tygodnie po wybuchu.

Stellan Skarsgard jako Boris Szczerbina, zastępca przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR

Jako vice-premier, Szczerbina pojawił się 26 kwietnia 1986 roku w Prypeci obok Czarnobyla i zorganizował ewakuację miasta. Kierował rządową komisją w sprawie likwidacji skutków katastrofy elektrowni. Wynikiem działań komisji była budowa sarkofagu nad reaktorem i budowa nowego miasta dla ewakuowanych mieszkańców.

David Dencik jako Michaił Gorbaczow

Gorbaczow był jedną z najważniejszych postaci światowej polityki XX wieku – to on przyczynił się do dekomunizacji Europy. Jako lider ZSRR, był jednak krytykowany za postępowanie w sprawie Czarnobyla. O tym, co dokładnie wydarzyło się w elektrowni, poinformował świat dopiero po 18 dniach. Dla niektórych krajów było już za późno, żeby uchronić się przed skutkami wybuchu.

Jared Harris jako Walerij Legasow, naukowiec

Był ekspertem w komisji śledczej do zbadania przyczyn awarii w Czarnobylu. Sprzeciwiał się przełożonym, którzy chcieli zatuszować przyczynę i skutki wybuchu. Walka o prawdę odbiła się na jego zdrowiu psychicznym i fizycznym. Na dzień przed ogłoszeniem wyników analizy, popełnił samobójstwo.

Sam Troughton jako Aleksandr Akimow, naczelnik nocnej zmiany

Akimow nie uwierzył w pierwsze doniesienia o tym, że reaktor nie działa tak jak powinien. Jednak gdy zrozumiał powagę sytuacji, został w elektrowni do samego końca, próbując robić wszystko, żeby zapobiec tragedii. Akimow zmarł po dwóch tygodniach w wyniku choroby popromiennej.

Con O’neill jako Wiktor Briuchanow, dyrektor elektrowni w Czarnobylu

Briuchanow pojawił się w elektrowni o 2:30, godzinę po wybuchu pożaru. Akimow przedstawił mu informację, jednak naczelnik zmiany sam nie był świadomy skali uszkodzenia. Zignorował skalę promieniowania. Został skazany za brak należytej kontroli nad elektrownią i nadużycia.

Paul Ritter jako Anatolij Diatłow, zastępca naczelnego inżyniera elektorwni

Diatłow nadzorował eksperyment, który doprowadził do wybuchu reaktora. Naciskał na kontynuacje testu, mimo zgłoszeń operatorów elektrowni. Mimo otrzymania dawki promieniowanie przekraczającej kilkukrotnie dawkę śmiertelną, przeżył wybuch elektrowni.

Adrian Rawlins jako Nikołaj Fomin, naczelny inżynier elektrowni

Fomin zlecił przeprowadzenie testu, który doprowadził do katastrofy. Naciskał na operatorów, żeby ręcznie dostarczali wodę do reaktora mimo, że w pomieszczeniu otrzymywali śmiertelną dawkę promieniowania. Po katastrofie przeżył załamanie psychiczne i próbował popełnić samobójstwo.

Ralph Ineson jako General Nikołaj Tarakanow, dowódca likwidatorów z Czarnobyla

Wojskowy przez 3 miesiące nadzorował operację likwidacji skutków wybuchu. Opracował system środków ochronnych dla żołnierzy oczyszczających dach reaktora, dzięki czemu akcja przebiegła bez bezpośrednich strat w ludziach. Wygłaszał mowy inspirujące 3 tys. likwidatorów do zaryzykowania wszystkiego, żeby usunąć skutki wybuchu.

Bioroboty

To nazwa specjalnej grupy likwidatorów, usuwających skutki awarii reaktora. Określenie przylgnęło do żołnierzy, ponieważ zastępowali zdalnie sterowane roboty, których użycie okazało się nieskuteczne, ze względu na wysoką dawkę promieniowania. Usuwali z dachu fragmenty grafitowych elementów izolacji i innych napromieniowanych materiałów, żeby reaktor mógł być przykryty specjalnym sarkofagiem.

Uważacie, że ekipa ekipie i aktorom udało się wiernie odtworzyć podobieństwo?

Może Cię zainteresować