Seniorka nie dała się nabrać. Tym sposobem zdemaskowała oszusta

  Oszuści upatrzyli sobie szczególnie jedną grupę społeczną - seniorów
  Oszuści upatrzyli sobie szczególnie jedną grupę społeczną - seniorów
  Źródło zdjęć: © Gettyimages | sturti

  17.03.2024 14:41

  Zalogowani mogą więcej

  Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

  W obecnych czasach oszuści wpadają na coraz to bardziej innowacyjne metody działania. Kluczowa jest więc wyjątkowa ostrożność. Niestety, to osoby starsze często się ich ofiarami. Ostatnio pewna seniorka wykazała się niezwykłą przebiegłością i w porę zdemaskowała oszusta.

  W dobie XXI wieku niezwykłe tempo rozwoju technologicznego otwiera przed nami wiele możliwości, ale jednocześnie rozszerza pole działania dla przestępców. Coraz częściej słyszy się o seniorach, których oszuści bezwzględnie wykorzystują, wyłudzając od nich pieniądze przez podawanie się za członków rodziny. Na szczęście pewna mieszkanka Szczecinka nie dała się nabrać.

  Seniorka ze Szczecinka przechytrzyła oszusta

  Na stronie Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku na Facebooku ukazał się post informujący o seniorce, która w porę zorientowała się, że złodziej usiłuje wyłudzić od niej pieniądze. Starsza kobieta otrzymała wiadomość, która wyglądała jak sms od córki. Jednak został on wysłany z innego numeru. W treści informowała ją, że jej telefon uległ zniszczeniu.

  Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

  Oszust następnie nawiązał kontakt z seniorką przez popularny komunikator, wysyłając wiadomość z prośbą o wsparcie finansowe na nowy numer, dołączając też numer konta do przelewu. Szczęśliwie seniorka zachowała zimną krew.

  Z doniesień policji wynika, że starszą kobietę zaniepokoiła prośba o przesłanie środków w złotówkach, ponieważ córka dotychczas prosiła o wsparcie finansowe w innej walucie. Próbując zweryfikować, czy wiadomość nie jest próbą oszustwa, seniorka skontaktowała się z córką, która odparła, że jej telefon działa bez zarzutu. Świadoma zagrożenia mieszkanka Szczecinka zadała rzekomej córce pytanie o jej nazwisko i datę urodzenia, na które, jak się można było spodziewać, odpowiedzi nie otrzymała.

  Oszuści wymyślają coraz to nowsze sposoby

  W dzisiejszych czasach zagrożenie ze strony oszustów internetowych jest szczególnie duże. Przestępcy nieustannie wyszukują nowe metody, aby wyłudzić od nas pieniądze. Obecnie popularnym sposobem jest przejmowanie kont na portalach społecznościowych i przez nie proszenie znajomych o wsparcie finansowe czy przelew za pomocą blika. Oszuści wysyłają też smsy, w których podają się za kuriera czy sklep internetowy w kontekście próby wyłudzenia pieniędzy. Zazwyczaj taki sms od oszusta zawiera link, który pozwala złodziejowi opróżnić konto ofiary.

  Najważniejsze jest, aby zachować ostrożność przy odbieraniu podejrzanych wiadomości emailowych oraz nie otwierać linków od nieznanych nadawców. Warto przeczulić osoby starsze o incydentach jakie mają miejsce.

  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także