×

Zdjęcia medyków po nieustającej walce z koronawirusem. Im też jest ciężko

Selfie medyków po walce z koronawirusem obiegły media społecznościowe. To prawdziwe selfie z placu boju. Są dowodem na to, jak trudna i pełna poświęceń jest walka tych, którzy na co dzień walczą na I linii frontu ze śmiertelnie niebezpiecznym wrogiem. Pracują ponad siły i narażają własne zdrowie i życie. Zasługują na to, by ich docenić.

Selfie medyków po walce z koronawirusem

12 godzin, 24 godziny, a nawet i dłużej. Ich dyżury przypominają bitwę – z zagrożeniem, z wrogiem, o którym wciąż wiadomo zbyt mało, by móc wygrać z brakiem odpowiedniego wyposażenia, wreszcie z potwornym zmęczeniem i stresem.

Lekarki i lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze, sanitariuszki i sanitariusze – na ich twarzach pojawiają się wybroczyny, siniaki i rany. Mają podkrążone oczy i zmęczone spojrzenie. Oni nie tylko nie mogą zostać w domu; często nie mogą nawet godziwie zadbać o własne bezpieczeństwo.

Wstrząsające selfie medyków po walce z koronawirusem, stały się niemym apelem o rozwagę i zdrowy rozsądek.

Spójrzcie na nas. To nie żart. Zostańcie w domach.

– proszą.

Apel jest tak samo aktualny dla wszystkich krajów, zmagających się z COVID-19.

Zrobiłem to zdjęcie z dwóch powodów. Po pierwsze – chciałem je wysłać do mojej partnerki, aby powiedzieć jej, że skończyłem pracę (…). Po drugie, aby pokazać tę fotografię mojej rocznej córeczce, kiedy dorośnie. Opowiem jej o tym momencie.

– powiedział Nicola Sgarbi w rozmowie z CNN po trzynastogodzinnym dyżurze w szpitalu.

Chorują i umierają

Słowa uznania wypowiadane na temat ich pracy, nie są słowami bez pokrycia. Na całym świecie, w każdym kraju dotkniętym koronawirusem, służby medyczne robią wszystko co mogą, żeby pomagać. Często zmagają się nie tylko z zagrożeniem, ale i słabością systemu. Brak im odpowiednich środków zabezpieczających, brak rąk do pracy.

Na oddziałach spędzają długie godziny, pracując ponad ludzkie siły. Wiedzą, że narażają swoje zdrowie.

Co szósty potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce dotyczy członków personelu medycznego

– poinformował rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego.

Koronawirus w Polsce – najnowsze dane

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, w Polsce odnotowano już 3503 zakażenia. Z czego 73 osoby zmarły.

Ostatnie ofiary śmiertelne to 67-letnia kobieta z Częstochowy i 88-letnia kobieta hospitalizowana w Raciborzu, która miała choroby współistniejące.

W kraju są szpitale, które powoli się przepełniają.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij