×

Ściągamy maseczki na świeżym powietrzu. Niedzielski ostrzega: „nie będę ukrywał”

Już dziś ściągamy maseczki na świeżym powietrzu! Wreszcie możemy odetchnąć pełną piersią. Minister Niedzielski przypomina jednak o warunkach i apeluje o ostrożność. „Musimy cały czas się pilnować” – zaznaczył. Co jeszcze zmienia się od 15 maja? Jakie zmiany czekają nas już niebawem?

Ściągamy maseczki na świeżym powietrzu

Od dziś (sobota, 15 maja) koniec z maseczkami ochronnymi na zewnątrz! Nie trzeba ich nosić m.in. na drogach, bulwarach, promenadach, plażach, placach, cmentarzach, parkingach leśnych itd. Jest jednak jedno „ale” – możemy ściągnąć maseczkę, o ile mamy możliwość zachować bezpieczny dystans (przynajmniej 1,5 metra) od drugiej osoby. Taki zapis znalazł się w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów dotyczącym ograniczeń związanych z epidemią.

Musimy cały czas pilnować się i nosić maseczki w przestrzeniach wewnętrznych

– przypomniał w piątek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. I dodał:

Jeżeli widzicie państwo sytuację, że jest duże nagromadzenie ludzi, to też warto tę maseczkę założyć, żeby chronić siebie i oczywiście chronić innych.

Minister zdrowia przyznał również, że decyzja o zniesieniu obowiązku zakrywania twarzy na świeżym powietrzu była trudna:

Nie będę ukrywał, że podejmując tę decyzję, mieliśmy pewne wahanie, czy jak dopuścimy możliwość bez maseczki poruszania się na zewnątrz, to czy ta skłonność do zakładania maseczki wewnątrz pomieszczeń nie będzie mniejsza po prostu.

Nadal należy zakładać maseczkę m.in. w środkach transportu publicznego, w zakładach pracy, w budynkach użyteczności publicznej czy na terenie nieruchomości wspólnych, np. na klatkach schodowych oraz w windach. Z obowiązku noszenia maseczki zwolnione są osoby, które sprawują kult religijny, osoby wykonujące zadania służbowe (żołnierze, sędziowie, trenerzy). To samo dotyczy np. osób zdających egzaminy (o ile mogą zachować bezpieczny odstęp) lub par zawierających małżeństwo.

Nie tylko maseczki

Maj jest miesiącem długo wyczekiwanych zmian. Od 15 maja nie tylko możemy ściągnąć maseczki ochronne na zewnątrz, ale i usiąść w ogródkach restauracyjnych (warunkiem otwarcia jest stosowanie się do zasad reżimu sanitarnego). Pod chmurką może działać nie tylko gastronomia, ale i instytucje kultury i sportowe (maks. 50-procentowe obłożenie). Domy i ośrodki kultury, świetlice, działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury na otwartym powietrzu jest możliwa przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Inna ważna zmiana w restrykcjach dotyczy limitów w transporcie publicznym. Od 15 maja obowiązuje zasada:

  • 100 proc. liczby miejsc siedzących lub
  • 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (przy zachowaniu 50 proc. miejsc siedzących niezajętych).

Od 15 maja wraca również sport na świeżym powietrzu. Obiekty sportowe mogą wznowić działalność pod warunkiem zachowania limitu maks. 25 proc. publiczności. Natomiast poza obiektami sportowymi zajęcia i wydarzenia sportowe mogą być organizowane dla maks. 150 osób.

Wraca nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych i klas 1-4 szkół średnich.

Co zmieni się w ostatniej dekadzie maja?

Już za tydzień – 21 maja, postawimy kolejne kroki w kierunku powrotu do normalności. Wtedy będą mogły działać kina, projekcje filmowe, teatry, opery oraz filharmonie. Jednakże przy maksymalnym obłożeniu 50 proc. widowni, w reżimie sanitarnym i bez możliwości spożywania jedzenia i napojów.

Działalność wznowią także parki rozrywki na świeżym powietrzu, choć przy 50-proc. obłożeniu. Na takiej samej zasadzie będą funkcjonować kryte obiekty sportowe, również baseny. Siłownie, kluby fitness i solaria będą mogły działać, zachowując limit – 1 osoba na 15m2.

Kluczowe zmiany zajdą w ostatnich dniach maja. 28 maja lokale gastronomiczne będą mogły przyjmować gości także wewnątrz, ale z 50-proc. obłożeniem i przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego. Znów będą mogły się odbywać imprezy okolicznościowe w lokalach. Limit gości to 50 osób, ale nie wliczają się do niego osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

Od 29 maja do szkół powrócą wszyscy uczniowie.

Fotografie: Twitter

Może Cię zainteresować

zamknij