×

Sanepid skontroluje wesela i imprezy rodzinne? Jest odpowiedź rzecznika rządu

Sanepid skontroluje wesela i inne imprezy rodzinne pod kątem przestrzegania reżimu sanitarnego. Kontrole planowane są także w pojazdach komunikacji miejskiej. Rzecznik rządu nie pozostawia złudzeń i apeluje do samorządów.

Sanepid skontroluje wesela

Od soboty obowiązują surowe obostrzenia, przypominające te, które znamy z wiosny. Można wręcz mówić o tzw. małym lockdownie w Polsce.

Poza obowiązkiem zakrywania nosa i ust we wszystkich przestrzeniach publicznych, przywrócone zostały limity osób w sklepach, pojazdach transportu miejskiego, kościołach i kinach. W strefie czerwonej w ogóle zostały zakazane imprezy rodzinne takie jak wesela, konsolacje, chrzciny czy komunie. W powiatach objętych strefą żółtą, mogą one odbywać się w gronie do 20 osób, bez zabawy tanecznej.

Jak niedawno zapowiedział w programie „Tłit” rzecznik rządu Piotr Müller, lepiej wziąć sobie te rygory do serca, bo planowane są kontrole sanepidu:

Przede wszystkim inspektor sanitarny będzie kontrolował liczbę osób, to jest najważniejsze.

W przypadku przekroczenia limitu osób lub zorganizowania, mimo zakazu, imprezy tanecznej, odpowiedzialność ponoszą „obie strony” – zarówno właściciel lokalu, jak i rodzina, która organizowała uroczystość.

Kontrole w komunikacji miejskiej

Planowane są również kontrole w pojazdach komunikacji miejskiej w całym kraju. Tym, zdaniem rzecznika, powinny zająć się samorządy, delegując do tego zadania Straż Miejską i zakłady komunikacji miejskiej.

Przede wszystkim apelujemy do samorządów i do wszystkich podmiotów, które prowadzą tego typu sieć transportową, aby podjęły działania kontrolne. Bo to nie jest tylko kwestia kontroli służb państwowych, ale również kontroli służb samorządowych. Kary za nieprzestrzeganie tych przepisów powinien ponieść przewoźnik, który nie dotrzymał limitów, które wynikają z przepisów ustawy.

– mówił Piotr Müller, rzecznik rządu w programie „Tłit”.

Przypomnijmy, że według nowych wytycznych, od soboty podróż transportem publicznym w strefach żółtych i czerwonych jest ograniczona do 50 proc. miejsc siedzących lub do 30 proc. liczby wszystkich miejsc.

Czy do imprezy rodzinnej, podlegającej kontroli, można zaliczyć również spotkania podczas Wszystkich Świętych i Wigilii, rzecznik nie wyjaśnił.

Źródła: dorzeczy.pl, warszawawpigulce.pl, twitter.com
Fotografie: Freepik, Twitter

Polecane

Może Cię zainteresować