×

Wielu rodziców straciło 500+. Wśród nich najwięcej jest tych samotnie wychowujących dzieci

Według „Super Expressu” coraz więcej rodziców traci prawo do 500+ na pierwsze dziecko. Są to przede wszystkim osoby, które samotnie wychowują swojego malucha. Dlaczego?

Coraz więcej osób traci 500+

726 tys. rodziców – dokładnie tylu z nich w połowie ubiegłego roku otrzymywało 500+ na pierwsze dziecko. Teraz liczba ta spadła do 570 tys. Jest to aż o 156 tys. uprawnionych mniej!

Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przekroczenie przez rodziców limitu dochodowego. Wszystko dlatego, że pensje Polaków rosną, z kolei kryterium dochodowe, które należy spełnić, aby otrzymać świadczenie na pierwsze dziecko wciąż pozostaje niezmienne.

Przypomnijmy, że wynosi 800 zł na jednego członka rodziny. Grażyna Chmielewska z Gdańskiego Centrum Świadczeń w rozmowie z Super Expressem potwierdziła:

Przekroczenie kryterium dochodowego z powodu wyższych zarobków jest teraz najczęstszym powodem utraty 500 plus

Dotyka to najbardziej samotnych rodziców

Okazuje się, że 500+ odbierane jest najczęściej samotnym rodzicom. W rozmowie z Super Expressem prezes PSL, Władysław Kosiniak – Kamysz, powiedział także:

Otrzymuję listy od samotnych matek, które skarżą się, że dostały 100 zł podwyżki i przez to straciły 500 plus czyli 6 tys. zł dochodu rocznie. Tak nie powinno być, że każe się rodziców jednego dziecka, za to, że są aktywni zawodowo

Tłumaczenia

Minister Elżbieta Rafalska w czasie swojej wypowiedzi dla TVP Info przyznała, że rządu niestety nie stać jest na to, aby zlikwidować próg dochodowy. Podkreśliła również, że rodziny z jednym dzieckiem są mniej narażone na ubóstwo. Wskazywać na to mają dane Głównego Urzędu Statystycznego.

Może Cię zainteresować

zamknij