×

Niezwykłe stworzenie stało się hitem Internetu. Nie zgadniesz, ile potrafi pozostać w bezruchu

Widocznie miejsce, które znalazła ta salamandra jaskiniowa musi być wyjątkowo przytulne. Tyle, ile wytrzymuje ona w bezruchu jest fascynujące. Jak wynika z obserwacji naukowców, ten płaz to prawdziwy leniuszek!

Wyjątkowa salamandra

Salamandra jaskiniowa, a właściwie odmieniec jaskiniowy, może żyć nawet 100 lat. Zawdzięcza to temu, iż nie posiada wrogów naturalnych, a także… nie jest zbyt wymagającym stworzeniem.

Te płazy mogą nie jeść przez wiele lat. Są wyjątkowo odporne na brak żywności i żyją w ciemnościach. Co im zupełnie nie przeszkadza, ponieważ salamandry jaskiniowe są ślepe.

Jak wynika z obserwacji naukowców, te stworzenia nie są również zbyt ruchliwe… W ciągu 10 lat, przemieszczają się średnio o 10 metrów. Kopulują natomiast raz na 12,5 roku.

Jak to jest zostać rekordzistą bezruchu w nawet tak opieszałym towarzystwie?

7 lat bez ruchu

Uczeni z Uniwersytetu Budapesztańskiego badają te zwierzęta od lat. Wnioski, do jakich dochodzą są zaskakujące. Szczególnie, jeśli chodzi o tę jedną salamandrę.

Według naukowców, zwierzę nie poruszyło się od 7 lat! To daje ponad 2 500 dni w bezruchu.

Co robi odmieniec jaskiniowy w wolnym czasie? Jeden z biologów z węgierskiego uniwersytetu Eötvös Loránd, twierdzi, że salamandry nie mają zbyt wielu zajęć.

Gergely Balázs, cytowany przez „The New Scientist” mówi:

Po prostu wisi przyczepiony do ściany. Nic nie robi

Czyżby to była tajemnica długowieczności?

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij