×

Nie wyrzucaj resztek tych produktów. Oto 12 owoców i warzyw, które ponownie wyhodujesz!

Zapewne wyrzucasz główki czosnku, gdy zaczynają kiełkować. To samo w przypadku ziemniaków, które zaczynają się marszczyć i imbiru, gdy zostawisz go na zbyt długo w lodówce.

Jesteśmy przekonani, że jest znacznie więcej produktów, których się pozbywasz, gdy tylko zaczynają transformację. Jednak z wielu warzyw i owoców możesz wyhodować nowe! Zamiast je wyrzucać, spójrz na poniższą listę, a być może wkrótce zamiast kupować warzywa, zerwiesz je z własnego ogrodu!

1. Ananas

Ananasa można odświeżyć i wystarczy ci tylko jego wierzchołek. Na początek odetnij liście i pozbądź się tych zewnętrznych. Usuń wszelkie pozostałości miąższu i zawieś wierzchołek kilka centymetrów nad wodą. Gdy korzenie zaczną się pojawiać, włóż ananasa do doniczki z ziemią. Choć wyhodowanie owocu zabiera trochę czasu, możesz się pochwalić dosyć niespotykaną rośliną ozdobną.

2. Imbir

Czy kiedykolwiek zauważyłeś małe pąki na korzeniu imbiru? Możesz je zasadzić! Najpierw namocz korzeń w wodzie, by pobudzić wzrost, a następnie umieść kłącza w mchu torfu, aż liście i korzenie się rozwiną. Później umieść imbir w pojemniku wypełnionym ziemią i czekaj! Pamiętaj jednak, że imbir nie lubi wody stojącej, więc upewnij się, że w pojemniku są otwory odprowadzające wodę.

3. Bazylia

W przypadku bazylii wystarczą sadzonki. Wybierz dwie świeże gałązki. Na górze każdej łodygi pozostaw dwa liście, resztę odetnij. Wykonaj ciecie tuż pod listkami i umieść sadzonkę w czystej wodzie. Regularnie wymieniaj wodę i czekaj aż pojawią się korzenie. Wtedy włóż bazylię do wody i gotowe.

4. Mięta

Należy postępować tak samo jak w przypadku bazylii. Gdy tylko pojawią się korzenie, wystarczy przenieść miętę do doniczki z ziemią i czekać.

5. Zielona cebula

Resztki cebuli należy umieścić w wodzie. Ważne, by woda była filtrowana, pamiętaj także, by regularnie ją wymieniać. Gdy pojawią się korzenie, przenieś cebulę do doniczki z ziemią.

6. Czerwona cebula

Wybierz cebulę z dobrze wyglądającym korzeniem. Odetnij go i odłóż na bok na kilka dni, by odrobinę go wysuszyć. Następnie umieść głęboko w ziemi i regularnie podlewaj. Wkrótce powinno pojawić się kilka nowych łodyg, które należy rozsadzić, gdyż każdy z nich wyprodukuje nową cebulę.

7. Czosnek

Jeśli ząbki czosnku kiełkują, jest to doskonały moment, by je posadzić. Z jednego ząbka można wyprodukować całkiem sporo główek, jednak z reguły trwa to trochę czasu, więc potrzeba również cierpliwości. Inną opcją jest włożenie czosnku do pojemnika z ziemią.

8. Koper włoski

Końcówkę rośliny wystarczy odciąć i umieścić w nasłonecznionym miejscu kilka centymetrów nad wodą. Kiedy zacznie puszczać korzenie można ją przesadzić lub trzymać w wodzie. To takie proste!

9. Por

Zachowaj końcówkę pora i umieć ją w wodzie na około tydzień. Następnie przenieś do doniczki wypełnionej ziemią i pozwól rosnąć.

10. Trawa cytrynowa

Kolejna roślina, która może sobie spokojnie rosnąć w wodzie. Umieść kilka łodyg trawy cytrynowej w wodzie i poczekaj aż rozwiną się korzenie. Uważaj jednak, gdyż trawa cytrynowa może urosnąć do całkiem sporych rozmiarów.

11. Sałata

Podstawę sałaty umieść w wodzie, a w ciągu tygodnia zacznie reagować. Niektóre liście w ogóle nie reagują, jednak nie zniechęcaj się!

12. Ziemniaki

Ziemniaki dość szybko zaczynają puszczać korzenie. Wybierz kilka z najpokaźniejszymi pąkami i pokrój je, jednak uważaj, by nie poprzecinać łodyg.

Polecane

Może Cię zainteresować