Są jak kłusowniczki seksualne. Ekspert ostrzega przed nowym trendem

  "Ciemna triada" to połączenie kilku cech
  "Ciemna triada" to połączenie kilku cech
  Źródło zdjęć: © Adobe Stock

  28.03.2024 13:28, aktual.: 28.03.2024 15:08

  Zalogowani mogą więcej

  Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

  Co kryje się za pojęciem "ciemnej triady"? Prof. Zbigniew Lew-Starowicz zwraca uwagę na rosnącą liczbę pacjentów o tej specyficznej strukturze osobowości w gabinecie seksuologa. Według niego, są to kobiety, które niszczą wiele udanych związków, wprowadzając partnerów w nałóg seksualny i opróżniając ich konta - tak przedstawia sprawę ekspert.

  Mężczyźni "z ciemnej triady" - uważaj na te cechy

  Na czym polega "ciemna triada" w kontekście pacjentów? Wyjaśnia profesor Lew-Starowicz, że termin ten dotyczy cech osobowościowych, które łączą się i nakładają: psychopatii, narcyzmu oraz makiawelizmu. "Zaiste, piekielna mieszanka" - akcentuje ekspert w wypowiedzi dla "Wprost".

  Według prof. Lew-Starowicza, tak opisani mężczyźni na wstępie prezentują się jako czarujący, mają zdolność do wychwytywania potrzeb i oczekiwań swojej partnerki, także w obszarze intymnym. Pokazują się jako idealni towarzysze życia i małżonkowie. Niemniej, z czasem okazuje się, że posługują się manipulacją, czyniąc swoje partnerki coraz bardziej uzależnionymi, a czasem nawet poddanymi.

  Zdaniem znawcy tematu, tego rodzaju mężczyźni używają seksu jako narzędzia instrumentalnego, nie stronią również od niewierności. Kobiety, decydujące się na związek z partnerem z "ciemnej triady", zazwyczaj cierpią na niską samoocenę i są skłonne do kompleksów. Takie związki trafiają do terapeuty, gdy partnerka zaczyna dochodzić do siebie i sprzeciwiać się. Początkowo mężczyzna usiłuje zaprezentować się z najlepszej strony, jako doskonały małżonek czy ojciec, aby partnerka powróciła do poprzedniego stanu, często także przybierając rolę ofiary.

  Kontynuacja artykułu jest dostępna pod materiałem wideo.

  Czym charakteryzują się kobiety "z ciemnej triady"?

  Jak przedstawia się "ciemna triada" wśród kobiet? Prof. Lew-Starowicz w "Wprost" opisuje ją jako mieszankę "psychopatii, polowania na seksualne trofea, wykorzystywania intymności w celu oplecenia mężczyzny swoją siecią".

  "To typ kobiet, które rozbijają wiele bardzo udanych małżeństw, uzależniają seksualnie partnera, czyszczą jego konto, aż wreszcie 'upolują' atrakcyjną zdobycz i jak pająk stopniowo tkają sieć uzależnienia. W tym przypadku bardzo duże znaczenie ma seks" - zauważa ekspert.

  Źródło artykułu:WP Kobieta
  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także