×

Oceny wszystkich uczniów podniesione o jeden stopień? „To niesprawiedliwe!”

Zdaniem Mikołaja Pawlaka dzieciom należą się wyższe oceny za to, że nie chodziły do szkoły od 16 marca. W nagrodę wszyscy mają otrzymać promocje do kolejnej klasy, bez względu na to, czy uczyli się w domu, czy nie. Rzecznik Praw Dziecka przekonuje, że dzięki temu wszyscy będą mieli lepsze humory, a to przecież najważniejsze.

Rzecznik żąda podnoszenia ocen

Od 16 marca z powodu pandemii koronawirusa w Polsce zostało zawieszone nauczanie stacjonarne, a wszystkie szkoły zamknięte. Od tamtej pory uczniowie korzystają z edukacji zdalnej, w każdym razie ci, którzy dysponują komputerem i dostępem do Internetu.

Jedni przykładali się do nauki bardziej inni mniej, a ci, pozbawieni możliwości technicznych, wcale. Tym bardziej, zdaniem Rzecznika Praw Dziecka, nauczyciele powinny nie wybrzydzać, tylko wszystkich, jak leci, przepuścić do kolejnych klas.

Jak przekonuje Mikołaj Pawlak w Radiu Zet:

Uczniowie ponieśli największe konsekwencje zdalnej edukacji. Wszyscy musieli się do tego przygotować, ale dzieci miały największe z tym trudności.

Chaos w edukacji

Wszystko wskazuje na to, że lekcje w formie sprzed pandemii raczej się już w tym roku szkolnym nie odbędą. Są przewidziane konsultacje przedegzaminacyjne dla maturzystów i ósmoklasistów. Minister edukacji wspominał także o konsultacjach dla uczniów, którzy chcą poprawić swoje oceny roczne, jednak Rzecznik Praw Dziecka przekonuje, że nie będzie to konieczne. Oceny, jego zdaniem, powinny poprawić się same:

Mój apel, jako Rzecznika Praw Dziecka, jest taki, żeby nieco złagodzić te konsekwencje. Na radach pedagogicznych do tych arytmetycznych wyników, które wychodzą z ocen jednostkowych, sprawdzianów, klasówek po prostu zróbmy „plus jeden”. Proszę o to, by oceny dla wszystkich uczniów w Polsce, były „plus jeden”, od Rzecznika Praw Dziecka i od was, drodzy nauczyciele.

Zdaniem Pawlaka, podwyższenie wszystkim uczniom ocen końcowych z pewnością poprawi im humory, a o to głównie chodzi w edukacji:

Żeby wszyscy mieli promocję do następnej klasy, żeby we wrześniu, gdy zaczniemy nowy rok, wszyscy mogli zacząć z czystą kartą i dobrymi humorami. Żeby ten trudny okres ostatnich trzech miesięcy nie był podstawą do tego, by któryś uczeń miał problemy z promocją. Prośba – „plus jeden” w ocenianiu i wszyscy we wrześniu, mam nadzieję, nadrobimy ten stracony czas.

Zgadzacie się z nim?

Źródła: wiadomosci.radiozet.pl, wiadomosci.gazeta.pl

Polecane

Może Cię zainteresować