×

Rząd znowu przedłużył obostrzenia! Wprowadzono też zmiany w noszeniu maseczek

Rząd znowu przedłużył obostrzenia. Dzisiaj w życie weszło nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wprowadzono również pewne zmiany związane z zakrywaniem ust i nosa.

Rząd znowu przedłużył obostrzenia

28 października opublikowano w Dzienniku Ustaw zmienione rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wynika z niego, że obowiązujące w Polsce restrykcje zostają przedłużone do 30 listopada 2021 roku.

Chodzi przede wszystkim o konieczność zachowywania dystansu społecznego, zakrywania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych (tj. sklepy, urzędy, kościoły), a także w środkach transportu publicznego. Ponadto, nadal obowiązują ograniczenia w liczbie widzów w teatrach i kinach.

Przepisy, które wchodzą w życie od dzisiaj, tj. 31 października, przewidują również kilka zmian. Czego i kogo dotyczą?

Rząd znowu przedłużył obostrzenia
Freepik

Zmiany, jakie wprowadza rozporządzenie

Rozporządzenie poza przedłużeniem dotychczasowych obostrzeń, zakłada również kilka modyfikacji. Dotyczą one obowiązku noszenia maseczek ochronnych.

Dzięki zmianom w przepisach, uczestnicy konkursu na aplikację kuratorską i egzaminu kuratorskiego nie będą musieli zakrywać nosa i ust (tak, jak do tej pory było podczas konkursów na aplikację i egzaminach dla innych grup zawodowych).

Poza tym, na terenie szkół, placówek oświatowych, uczelni i instytutów badawczych będzie obowiązkowe noszenie maseczek, ale wyłącznie w przerwach między zajęciami. Powodem takiej decyzji jest ryzyko zakażenia koronawirusem związane ze zwiększoną liczbą osób, z którymi studenci i uczniowie mają kontakt poza zajęciami.

Decyzję tę może jednak zmienić kierujący danym podmiotem, np. ze względu na małą liczbą zaszczepionych osób w danym regionie bądź wysoki wskaźnik zachorowań.

W odniesieniu do dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym oraz pracowników przedszkola, innej formie wychowania przedszkolnego lub placówce oświatowej oraz w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, regulacje w zakresie obowiązku zasłaniania ust i nosa nie podlegają zmianom.

Rząd znowu przedłużył obostrzenia
Pexels
*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Źródła: www.polsatnews.pl, wiadomosci.radiozet.pl, www.wprost.pl
Fotografie: Freepik

Może Cię zainteresować

zamknij