×

Rząd ponownie zamknie cmentarze? „Nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka”

Rząd ponownie zamknie cmentarze? Wkrótce minie rok od szokującej decyzji, którą rządzący podjęli przed minionym świętem Wszystkich Świętych. Wielu Polaków obawia się, że po raz kolejny nie będzie miało okazji odwiedzić grobów swoich bliskich. Minister zdrowia Adam Niedzielski zdradził, jakie są plany władzy względem 1 i 2 listopada.

Wzrost zakażeń koronawirusem

Analizując najnowsze statystyki dotyczące rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce można odnieść wrażenie, że czwarta fala w naszym kraju jest mocno opóźniona w stosunku do reszty świata. W wielu krajach miała ona miejsce ponad miesiąc temu. W Polsce dopiero w ostatnich dniach można zauważyć nieznaczny przyrost nowych zakażeń COVID-19.

Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało w oficjalnym raporcie o 1234 zarażeniach oraz o 6 zgonach wynikających z COVID-19. W związku z przyrostem zakażeń koronawirusem, Polacy zastanawiają się, czy podobnie jak przed rokiem, rząd podejmie decyzję o zamknięciu nekropolii. Zdaniem wielu specjalistów takie rozwiązanie jest jak najbardziej uzasadnione, ponieważ może zapobiec eskalacji epidemii.

W wywiadzie dla RMF FM epidemiolog, były wiceminister zdrowia prof. Marcin Czech tłumaczył:

Moim zdaniem tegoroczny listopad może być podobny do tego sprzed roku, przy czym pewne obostrzenia będą zjawiskami bardziej regionalnymi. W powiatach, gdzie odsetek zaszczepionych mieszkańców jest niski i gdzie mamy do czynienia ze skupiskami, tam sytuacja będzie gorsza. Tam też bardziej prawdopodobne są restrykcje.

Prof. Marcin Czech zaznacza jednak, że być może tym razem politycy zamkną wyłącznie określoną ilość cmentarzy.

Nie wykluczałbym scenariusza, w którym w tym samym województwie, będą powiaty, w których cmentarze będą otwarte, a w sąsiednich powiatach nie, tak jak było rok temu.

Przypomnijmy, że tuż przed ubiegłorocznym świętem Wszystkich Świętych premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 31.10 do 2.11 cmentarze będą nieczynne. Swoją decyzję uzasadniał wówczas troską o zdrowie ludzi.

Nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka, żeby na skutek odwiedzin na cmentarzach rzeczywiście wiele osób poniosło śmierć.

Rząd ponownie zamknie cmentarze?

Wszyscy wciąż pamiętamy, jak w zeszłym roku premier Morawiecki żałował, że Polacy nie będą mogli odwiedzić grobów swoich bliskich. Sam również nie udał się na miejsce spoczynku swojego ojca oraz siostry. Podczas konferencji prasowej mówił wówczas:

To jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, ale ponieważ niesie to ze sobą ogromne ryzyko to uznałem, że tradycja jest mniej ważna niż życie […] To będzie też w naszym rozporządzeniu, a jak pandemia nie będzie się nasilała w drugiej połowie listopada, upewniwszy się, że nie ma dużych skupisk ludzkich będzie można odwiedzić pewnie groby.

Wiele wskazuje na to, że w tym roku może być podobnie. Podczas wywiadu dla Radia Plus minister zdrowia, Adam Niedzielski powiedział o planach resortu zdrowia względem święta Wszystkich Świętych.

Scenariusz, w którym cokolwiek by się zadziało negatywnego w trakcie Wszystkich Świętych jest naprawdę bardzo, bardzo mało prawdopodobny. […] Mimo że przekraczamy taką bardziej statystyczną granicę, czyli te 1000 zakażeń dziennie, to nie jest jeszcze moment, żebyśmy myśleli o restrykcjach, myśleli tym bardziej o lockdownach.

Sytuacja zmienia się jednak dynamicznie i nie można wykluczyć, że w ostatniej chwili rządzący mogą podjąć decyzję o zamknięciu cmentarzy. Ostatnie dwa lata pandemii nauczyły nas, że wszystko może się zdarzyć.

*Zdjęcia mają charakter poglądowy
Fotografie: Facebook (miniatura wpisu), Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij