×

Rząd otwiera kina, opery i teatry już wkrótce! Jest tylko jeden „haczyk”

Czekaliśmy i się doczekaliśmy. Już w przyszłym tygodniu rząd otwiera kina, teatry, filharmonie i opery. Jest tylko jedno „ale”. Jakie?

„Krucha stabilizacja”

Dzisiaj odbyła się konferencja w sprawie łagodzenia obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Premier Morawiecki stał się posłańcem dobrych wieści, ale tylko dla branży hotelarskiej oraz instytucji kultury.

Luzowanie obostrzeń rozpocznie się już w przyszłym tygodniu. Jednak premier podczas konferencji mocno ważył słowa i mówił o „kruchej stabilizacji” w odniesieniu do sytuacji epidemicznej w kraju.

Od wielu tygodni obserwujemy stabilizację zachorowań, mamy sytuację lepszą jeśli chodzi o poziom zajętości łóżek covidowych i respiratorowych. Liczba zgonów jest cały czas niepokojąca i dlatego możemy dzisiaj mówić jedynie o kruchej stabilizacji (…) Widać, jak agresywnie zachowuje się wirus i że musimy postępować bardzo ostrożnie, nie możemy sobie pozwolić na zbytnie luzowanie

– przekazał premier.

Rząd otwiera kina
Twitter

Nasza dotychczasowa strategia walki z epidemią przynosi rezultaty, ale wszyscy widzimy, jak agresywnie zachowuje się wirus, dlatego musimy postępować bardzo ostrożnie. Jedyną rozsądną taktyką jest podejście 'otwierania krok po kroku'. Będziemy tu ściśle współpracować z przedsiębiorcami i przedstawicielami każdej z otwieranych branż

– dodał Morawiecki w poście zamieszczonym na Facebooku.

Rząd otwiera kina, opery i teatry

Nie wszyscy mają powody do radości, ale kinomaniacy wreszcie się doczekali.

Premier ogłosił, że od 12 lutego teatry, opery, filharmonie i kina mogą wznowić działanie! To oznacza, że zakochani mogą świętować w walentynki idąc na film, koncert czy spektakl.

Rząd otwiera kina
Twitter

Przypomnijmy: kina były zamknięte od 7 listopada 2020 roku. Początkowo miały się otworzyć 28 grudnia, ale potem zapadła decyzja o przedłużeniu restrykcji. Wznowienie działalności od 12 lutego będzie możliwe jedynie w ścisłym reżimie sanitarnym.

Obowiązkowe maseczki, 50 proc. miejsc

Podczas konferencji prasowej premier Morawiecki przekazał:

W połowie lutego otworzymy część miejsc, które do tej pory były niedostępne i tak nastąpi otwarcie hoteli, miejsc noclegowych do 50 proc. obłożenia miejsc noclegowych. Podobnie z kinami i teatrami – do 50 proc. dostępnych miejsc.

Nowe zasady doprecyzował natomiast minister kultury Piotr Gliński, który zaznaczył, że w kinach i teatrach konieczne będzie noszenie maseczek, a spożywanie posiłków będzie zabronione.

Rząd otwiera kina
Twitter

Decyzje będą obowiązywać przez dwa tygodnie od przyszłego piątku. Reszta – tradycyjnie – będzie zależeć od sytuacji epidemicznej.

Fotografie: twitter.com

Może Cię zainteresować

zamknij