×

Ruszył handel bonami turystycznymi. Jaka kara grozi za takie praktyki?

Minęło zaledwie kilkadziesiąt godzin od momentu, w którym bon turystyczny stał się aktywną usługą, a już znalazło się grono „zaradnych”, którzy postanowili wymienić bon na gotówkę. Ruszył handel bonami turystycznymi. W sieci zaroiło się od ogłoszeń, a ZUS ostrzega przed oszustami.

Pomoc dla branży turystycznej?

Temat bonu turystycznego rozgrzewał opinię publiczną w ostatnich miesiącach. Kto i ile powinien otrzymać? W jaki sposób go wykorzystać?

Ostatecznie zdecydowano, że bon w wysokości 500 zł otrzyma każde dziecko, którego rodzice korzystają z 500 plus. Natomiast rodzice dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności otrzymają bon w wysokości 1000 złotych. Świadczenie będzie ważne do 31 marca 2022 r.

Bon turystyczny z założenia miał być przysłowiowym upieczeniem dwóch pieczeni na jednym ogniu, a może nawet trzech, biorąc pod uwagę, że dyskusja rozgorzała przed wyborami prezydenckimi i wciąż można było pozyskać głosy niezdecydowanych.

Natomiast plan był taki, by oprócz przekazania dodatkowej pomocy rodzinom, wspomóc także polską branżę turystyczną, wycieńczoną koronawirusem. Dlatego podkreślano, że bon nie podlega wymianie na gotówkę ani na inne środki płatnicze i obowiązuje wyłącznie na terenie Polski.

Ruszył handel bonami turystycznymi

Okazuje się, że przedsiębiorczość to drugie imię niektórych śmiałków, którzy w zaledwie kilkadziesiąt godzin po tym, jak bon turystyczny stał się aktywną usługą, próbowali wymienić go na gotówkę.

Na stronach ogłoszeniowych zaroiło się od ogłoszeń typu: „Bon turystyczny sprzedam”.

Sprzedam bon turystyczny o wartości 500 PLN za 400 PLN. Bon jest aktywny. Wyśle numer bonu oraz kod przypisany do bonu

– pisze jeden z pomysłowych sprzedawców.

Oferuję bon turystyczny o wartości 1500 zł w cenie 1300 zł. Niestety tam, gdzie jedziemy, nie ma możliwości skorzystania z bonu. Zyskujcie Państwo już na starcie 200 zł, czyli średnio dzień pobytu. Preferuję odbiór osobisty. Wysyłka tylko po wpłacie na konto

– czytamy w innym ogłoszeniu, odnalezionemu przez czytelnika portalu Naszemiasto.pl.

Zaradność, czy brak rozsądku?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych razem z Polską Organizacją Turystyczną przypominają, że zgodnie z art. 5 ustawy:

Bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Bon to dokument elektroniczny o unikalnym, 16-cyfrowym numerze. Z dokumentu dokładnie wynika kto może skorzystać ze świadczenia.

Prawnik z kancelarii Chałas i Wspólnicy Adam Ziębicki zaznacza, że za sprzedaż bonu grozi odpowiedzialność karna.

Bez względu na towarzyszące temu okoliczności, takie działania są niezgodne z prawem. Ustawodawca na etapie prac legislacyjnych rozpoznał taki proceder i przewidział za niego karę grzywny – nawet do jednego miliona złotych, karę ograniczenia wolności albo, w przypadku najzuchwalszych czynów, karę pozbawienia wolności do lat 3

– mówi prawnik.

Warto dodać, że na jednej z grup na Facebooku matki próbowały handlować bonem turystycznym na forum, chociaż ich dane i zdjęcia są powszechnie dostępne.

Może się jednak zdarzyć i tak, że zakup bonu oferuje oszust, który chce jedynie wyłudzić pieniądze.

Przypomnijmy: kara grozi również za używanie hasła „Polski Bon Turystyczny”, przez podmioty, które nie są do tego uprawnione.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu),

Może Cię zainteresować

zamknij