Rozsyp w piekarniku i zalej wodą. Stary tłuszcz szybko zniknie

  Szyba w piekarniku jest czyszczona szybko i skutecznie.
  Szyba w piekarniku jest czyszczona szybko i skutecznie.
  Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Ekaterina

  24.02.2024 15:59

  Zalogowani mogą więcej

  Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

  Czyszczenie piekarnika to czynność, o której samo myślenie może wywoływać uczucie zmęczenia. Doskonale wiemy, ile trudu i wysiłku kosztuje przywrócenie urządzenia do stanu idealnej czystości. Tłuszcz i przypalenia często stanowią duże wyzwanie, a drzwiczki piekarnika są zazwyczaj najtrudniejsze do umycia. Jak więc skutecznie usunąć z nich zabrudzenia?

  Gromadzący się w piekarniku brud, osad i tłuszcz nie znikną samoczynnie. Aby je usunąć, trzeba wziąć się do pracy. Dla wielu z nas czyszczenie piekarnika to prawdziwa męka, zwłaszcza gdy nie robimy tego regularnie. Najtrudniejszym elementem do wyczyszczenia nie jest blacha, ale szyba piekarnika. Na szczęście, do jej umycia nie potrzebujesz drogich i mało skutecznych środków czystości. Wystarczą jedynie tanie, domowe środki.

  Jak wyczyścić szybę w piekarniku?

  Przypalenia i tłuszcz są zazwyczaj odporne na nasze działania oraz środki chemiczne, które niewiele w ich przypadku pomagają. W walce o czysty piekarni nie należy się jednak poddawać, a wypróbować inteligentny sposób na usunięcie starego tłuszczu z szyby piekarnika. Wymaga on użycia składnika, który większość z nas posiada w kuchni, gorącej wody oraz kawałka folii aluminiowej. Dzięki nim, bez niepotrzebnego wysiłku, stresu i straty czasu, szyba piekarnika zacznie wyglądać jak nowa.

  Artykuł jest kontynuowany po materiale filmowym

  Jeśli drzwiczki w twoim piekarniku są pokryte grubą warstwą brudu, ten sposób będzie doskonały, jako pierwszy krok w czyszczeniu urządzenia. Szybko przywróci piekarnik do stanu użytkowego, co opłaci się w przyszłości - już nigdy nie będziesz musiał go tak dokładnie szorować. Środkiem, który pomoże w czyszczeniu szyby piekarnika, jest soda oczyszczona, klasyczny środek na usuwanie opornych zabrudzeń. Szybko rozpuści zaschnięty tłuszcz i dokładnie wyczyści oraz zdezynfekuje drzwiczki piekarnika.

  Domowa mieszanka na czystą szybę w piekarniku

  Wszystko, co musisz zrobić, aby przywrócić początkowy połysk szybie piekarnika, to posypać sodą oczyszczoną jej powierzchnię. Nie oszczędzaj sody, szczególnie jeśli szkło jest mocno zabrudzone. Im grubsza warstwa sody, tym lepiej dla drzwiczek i dla ciebie. W kolejnym kroku musisz polewać szybkę piekarnika gorącą wodą, co aktywuje działanie sody oczyszczonej. Mieszanina zacznie wrzeć i rozpuszczać stary tłuszcz. Po kilku minutach weź kawałek folii aluminiowej, a następnie delikatnie szoruj szybę piekarnika. Dzięki temu znikną najtrudniejsze do usunięcia zabrudzenia. Na koniec przetrzyj drzwiczki do sucha miękką szmatką.

  Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
  Zobacz także