×

Polski znachor oskarżony o zniesławienie. Co teraz grozi Jerzemu Ziębie?

Rozprawa przeciwko Jerzemu Ziębie już się rozpoczęła. Sąd Rejonowy w Poznaniu weźmie pod lupę działania słynnego „znachora”, który propaguje m.in. leczenie witaminami. Autor pseudonaukowej książki „Ukryte terapie. Czego ci lekarz nie powie”, przyjechał aż z USA, aby dowieść swojej racji.

Niebezpieczne terapie

Wlewy dożylne z wody utlenionej, chelatacja czy stosowanie gigantycznych dawek witamin to tylko nieliczne z wielu zaskakujących metod leczenia, propagowanych przez Jerzego Ziębę. Mężczyzna pomimo tego, że z zawodu jest magistrem inżynierem, najczęściej wypowiada się nie w kwestiach technicznych, lecz medycznych. Od wielu lat zarabia ogromne sumy pieniędzy na produktach marki Visanto, w tym m.in. na słynnym już strukturyzatorze wody. Oprócz tego, sprzedaje rozmaite suplementy diety oraz oleje CBD.

Zięba wielokrotnie spotykał się z krytyką ze strony środowiska naukowego, które zarzucało mu, że w swoich publikacjach skupia się na dowodach anegdotycznych, które są niewystarczające, aby uznać daną metodę leczenia za skuteczną. W styczniu zeszłego roku jego kanał w serwisie YouTube został skasowany ze względu na propagowanie na nim treści nieprawdziwych. W listopadzie 2018 roku Jerzy Zięba opublikował na Facebooku bardzo mocne słowa pod adresem lekarzy.

Najchętniej odrąbałbym im te durne lekarskie łby zawierające bezużyteczną substancję jaką są ich g*wniane, bezlitosne „lekarskie” mózgi z licencją na zabijanie.

Wówczas I Wielkopolska Izba Lekarska złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Rozprawa przeciwko Jerzemu Ziębie

Nie był to koniec zatargów z prawem słynnego szarlatana. W kwietniu 2019 roku policja wkroczyła do siedziby firmy Zięby, aby zabezpieczyć produkowane przez niego specyfiki. Zarówno on, jak i jego współpracownicy usłyszeli zarzuty nielegalnej sprzedaży produktów leczniczych. Jakiś czas później okazało się, że Zięba mógł przyczynić się do śmierci aż czterech osób. Chodzi o pacjentów, którzy zrezygnowali z konwencjonalnego leczenia, na rzecz suplementów oferowanych przez markę Visanto. Jerzy Zięba twierdził wówczas, że służby uwzięły się na niego.

Jest tak straszliwa nagonka na mnie. Z różnych stron. Wiem, że w jest przygotowywana akcja przeciwko mnie. Wiem, że jest przygotowana akcja w prokuraturze. Znam nazwiska tych osób. Wiem, że to są osoby opłacane. Jestem czy będę oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci czterech osób. To jest system opresji, z którą mamy teraz do czynienia w Polsce.

W związku z podejrzeniami dotyczącymi śmierci kilku osób, Zięba opuścił Polskę i udał się do USA. Przebywał tam przez wiele miesięcy. W końcu jednak był zmuszony wrócić, ponieważ wymagał tego inny proces sądowy, dotyczący znieważenia oraz zniesławienia.

Dziś Sąd Rejonowy Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu rozpatrzy sprawę Jerzego Zięby, wytoczoną mu przez Wielkopolską Izbę Lekarską z Poznania. Oskarżony odpowie na zarzuty z artykułów: 212 § 1 kk, 212 § 2 kk oraz 216 § 2 kodeksu karnego. Pod budynkiem Sądu zgromadziło się sporo sympatyków Zięby, którzy popierają promowane przez niego, niekonwencjonalne metody leczenia.

Fotografie: Twitter (miniatura wpisu), Twitter, Facebook

Może Cię zainteresować

zamknij